جمعه 05 بهمن 1397

مشروح بیانات در خطبه های نماز جمعه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۷

مشروح بیانات در خطبه های نماز جمعه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۷

 

آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری امروز در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه اهواز با توصیه همه به تقوای الهی و بیان اینکه تقوا برای جامعه اسلامی رمز حیات و نردبان ترقی است، اظهار داشت: آیات قرآن سرشار از دعوت به قیام و برپایی عدالت، امر به معروف و نهی از منکر و پایداری و صبر در راه خداوند است.

نماینده ولی فقیه با اشاره به ظلم و بی عدالتی ها در زمان شاهنشاهی فرمود: بنا به روایتی، پیامبر اکرم(ص) فرمودند: پادشاهانی خواهند آمد که ستمگر، ظالم، گمراه و گمراه کننده هستند اگر از آنها اطاعت کردید شما را گمراه می‌کنند و اگر با آنان مخالفت کنید، شما را به قتل می‌رسانند. از پیامبر (ص)سوال شد کسانی که این وضعیت را درک خواهند کرد چه اقدامی باید انجام دهند؟ پیامبر(ص) فرمودند: باید مانند اصحاب حضرت عیسی باشند به این معنا که در برابر ظالمان و جباران ایستادگی کنند چرا که مرگ در راه اطاعت از خدا بهتر از زنده ماندن تحت پرچم ظلم و معصیت است.

امام جمعه اهواز با بیان اینکه "این ایام، ایام پیروزی انقلاب اسلامی است" افزود: ما این مسیر را از اسوه جهاد و شهادت، معلم ایثار و فداکاری، امام حسین(ع) فرا گرفتیم

ایشان افزود: در روایتی از امام صادق(ع) سوال شده که چرا انقلاب نمی‌کنید؟ امام صادق(ع) فرمودند: "اگر به تعداد کافی، یاوران حقیقی داشتم، سکوت برای من جایز نبود و انقلاب می‌کردم".

آیت‌الله موسوی جزایری گفت: در روایتی دیگر، امام موسی کاظم(ع) می‌فرماید:" از قم، فردی قیام می‌کند و مردم را به حق دعوت می‌‌کند. عده‌ای مانند پاره‌های پولاد گرد او جمع می‌شوند که طوفان آنها را متزلزل نمی‌کند و از دشمن نمی‌ترسند" این روایت منطبق با امام راحل بنیان گذار انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران اسلامی است.

 نماینده ولی فقیه در خوزستان ادامه داد: امام خمینی(ره) احساس کردند که اوضاع فرق کرده است و اگر قیام کنند بر خلاف دوران ائمه که یار و یاوری نداشتند، یارانی خواهند داشت و پیروزی از جانب خدای بزرگ اتفاق خواهد افتاد. ایشان قیام را تکلیف شرعی خود می‌دیدند و می دانستند که ملت ایران ملتی رشید، صبور، مقاوم و ایثارگر است. پس زمان آن رسیده بود که امام برخیزد و پرچم هدایت مردم را برافرازد و این کار را انجام داد و به هدف خود نائل شد. 

 امام جمعه اهواز با اشاره به مفاسد و جنایات حکومت پهلوی که برای منهدم کردن دین اسلام کمر بسته بود، عنوان کرد: کل تولید نفت کشور از خوزستان بود اما رئیس شرکت نفت در آن زمان یک آمریکایی بود. خوزستان قطب کشاورزی بود لکن رئیس دانشکده کشاورزی که طراحی برنامه‌های کشاورزی استان بر عهده او بود، نیز زنی از انگلیس بود. اینها همه نمونه‌های نفوذ جاسوسان آمریکایی و انگلیسی در کشورمان بود. تعداد مشروب فروشی در زمان شاه از تعداد کتاب‌فروشی‌ها بیشتر بود، ما این مسائل را به چشم مشاهده کردیم. امام راحل احساس خطر کردند و این احساس به جا بود چون اینها در شان ملت مسلمان و استقلال طلب ما نبود به همین دلیل ندای انقلاب به تبعیت از امام راحل سر دادیم و به حمدالله ملت لبیک گفتند تا پیروز شدیم.


آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری، در خطبه‌ دوم نماز آدینه این هفته با اشاره به ماجرای دستگیری خانم مرضیه هاشمی اظهار داشت: خانم مرضیه هاشمی زنی آمریکایی است که با پیروزی انقلاب اسلامی، بارقه های امید و نورِ هدایت در دلش تپید و مسلمانی شیعه شد که به ایران آمد تا به اسلام خدمت کند؛ او بدون هیچ اتهامی در آمریکا دستگیر و به مدت ۱۱ روز زندانی بود. این مایه ننگ و رسوایی برای کشورهایی است که ادعای حقوق بشر دارند.


نماینده ولی فقیه در استان عنوان کرد: در هفته گذشته، مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهایشان فرمودند:"  جوانان برای ادامه حرکت علمی کشور، شب و روز نشناسید"، ای جوانان عزیز، شما مخاطب رهبری هستید، مطالعه، تحقیق و پژوهش داشته باشید، شرکت‌های دانش بنیان تأسیس کنید، کشورتان را به اوج برسانید.


امام جمعه اهواز با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۵۰ شرکت دانش بنیان در تهران مشغول به فعالیت‌اند، عنوان کرد: کارها و اختراعات عظیمی انجام شده است و راه های صعب‌العبور بسیاری را طی و قله‌های بزرگی را فتح کرده‌ایم اما این حرکت هنوز ادامه دارد؛ ای جوانان به هوش باشید و خواسته‌های رهبری را نصب‌العین قرار دهید و در کار مطالعه، تحقیق و پژوهش، شب و روز نشناسید تا انشالله به عنوان اولین کشور علمی در دنیا شناخته شویم.


آیت‌الله موسوی جزایری با اشاره به بیانات رهبر در ابتدای سال جاری و نام‌گذاری این سال به عنوان" حمایت از کالای ایرانی"، بیان کرد: حمایت از کالای ایرانی یعنی قاچاق باید متوقف شود و اجناسی که در ایران تولید می‌شوند را حمایت و کارخانجات آن‌ها را توسعه دهیم تا جایی که تمام تولیداتمان ایرانی شود و ان‌شالله بتوانیم از کالاهای خارجی بی‌نیاز شویم.


نماینده ولی فقیه در خوزستان ادامه داد: راه حل برون رفت از مشکلات امروز جامعه، اقتصاد مقاومتی است؛ ملت و دولت باید به گفته رهبر عمل کنند چرا که تکلیفی بر همه ما است.


امام جمعه اهواز همچنین با اشاره به جلسه هفته گذشته سران عشایر و نخبگان عرب در خرمشهر، آبادان و شادگان، عنوان کرد: این جلسه در جهت اعلام حمایت از نظام جمهوری اسلامی و تجدید بیعت با رهبر معظم انقلاب برگزار شد که در کنار آن از مرکز پزشکی و درمانی بسیار پیشرفته و مجهز به انواع تجهیزات پزشکی به دعوت از وکیل آیت‌الله سیستانی، بازدید کردیم که برای بنده بسیار شیرین بود. این مرکز درمانی به دستور مرجع بزرگ، آیت‌الله سیستانی احداث شد تا مردم این منطقه از آن استفاده کنند. 


آیت‌الله موسوی جزایری در پایان افزود: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جهت روشن کردن این مسئله و پاسخ به سوالات، به خارج از کشور دعوت شدیم. امیدوارم  در این سفر بتوانیم پیام انقلاب را به تمام نقاط عالم برسانیم. 

نماینده ولی فقیه در خوزستان درباره ورود امام(ره)‌ به کشور گفت:  روز ۵ بهمن اعلام کردند که امام خمینی ششم بهمن وارد کشور می شود. بختیار دستور داد تمام فرودگاه ها بسته شوند. امام فرمودند در اولین فرصت به ایران خواهم رفت تا با مردم خودم باشم یا با آنها شهید شوم و یا حقوق ملت را احیا کنم. امام پیام دیگری برای دولت آمریکا فرستاد به این مضمون که این قدر از این دولت غیر قانونی پشتیبانی نکنید که فاجعه بار است. من دولت موقت تعیین می کنم و خواهید دید ما با مردم آمریکا دشمنی نداریم جمهوری اسلامی بر مبنای احکام اسلام استوار است و چیزی جز بشر دوستی نیست. 

امام جمعه اهواز ادامه داد: از آن طرف وقتی مردم و علما جسارت بختیار را دیدند. تظاهرات شروع شد، در دانشگاه تهران تحصن کردند، بالاخره دولت بختیار عقب نشینی کرد و در روز ۱۰ بهمن همه فرودگاه ها باز شد. الحمد لله امام ظفرمندانه به ایران بازگشتند و انقلاب به پیروزی نهایی رسید

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)