شنبه 17 آذر 1397

بیانات در اجلاسیه جامعه روحانیت دزفول و عمامه گذاری جمعی از طلاب حوزه علمیه آیت الله قاضی

بیانات در اجلاسیه جامعه روحانیت دزفول و عمامه گذاری جمعی از طلاب حوزه علمیه آیت الله قاضی

بسم الله الرحمن الرحیمالحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و علی آله الطاهرین سیما بقیة الله الاعظم مولانا الحجة بن الحسن و اللعن علی اعدائهم اجمعین
السلام علیکم یا الاخوة العلماء الاعلام و رحمة الله و برکاته

خدا را شکر می کنم که در جمع شما جامعه روحانیت دزفول هستم.
ما جامعه روحانیت باید مدافع و پشتیبان یکدیگر باشیم و ان شا الله انسجام روحانیت اسلام را حفظ کنیم. اقتدار روحانیت را حفظ کنیم. حضور روحانیت در مسایل اجتماعی را حفظ کنیم. این مسئولیت مهمی است برای عزیزانی که ملبس به لباس روحانیت می شوند و به این جمع می پیوندند. روحانیت در طول تاریخ خدمت کرده است. اگر اخلاص و تقوای آنها نبود و خدا ترسی علمای شیعه نبود این افتخارات نصیب تشیع نمی شود. علمای بزرگی که پایه گذار نهضت تشیع بودند از دوره شیخ صدوق و شیخ کلینی و شیخ مفید و دیگر بزرگانی که در آن دوران بودند و تشیع را پایه گذاری کردند. بعضی از آنها در غیبت صغری بودند مانند شیخ کلینی و بعضی اوایل غیبت کبری بودند مانند شیخ صدوق. همچنین شیخ مفید و شیخ طوسی که این علما چه مجاهدت ها و چه فداکاری هایی کردند و چه اخلاصی داشتند و تنها برای خدا کار می کردند. اگر نبود این اخلاص و پاکی و به دنبال آن عنایات حضرت مهدی (عج) همانطور که حضرت امام زمان می فرماید یا شیخ ما مواظب شما هستیم. ای شیخ مطمئن باش شجاع باش و در خانه را بر روی مردم‌ نبند و اگر اشتباهی واقع شد ما جبران می کنیم. تا این حمایت ها و عنایت های حجت ابن الحسن (عج) هست در همین مسیر باشید و حرکت کنید. همه ما باید روزی با کل دنیا خداحافظی کنیم و هرچه آیت الله و اسم و مقام و شان هست پشت سنگ قبر بگذاریم و ملکین می آیند و از ما سوال می کنند. از عناوین دنیوی خبری نیست و باید جوابگوی اعمالمان باشیم. انسان چقدر تاسف و حسرت می خورد که چقدر کوتاهی کرده است.

امام حسن عسکری می فرماید شیعتنا مرابطون یعنی علمای شیعه ما رزمنده هستند. در مرز های کشورهای اسلامی ایستاده اند که پشت این کشورهای اسلامی شیاطین هستند و سعی می کنند وارد قلمرو کشورهای اسلامی شوند اما علما آماده باش ایستاده‌اند تا جلوی شیاطین را بگیرند و نگذارند شیاطین ورود کنند و هر خطری دین و دنیا و آخرت مردم را تهدید کرد؛ چه کسانی هستند که سینه سپر می کنند و در خط مقدم می مانند و از ورود خطرات ممانعت می کنند؟ علمای شیعه هستند. در راهپیمایی های زمان انقلاب هم همیشه علما و فضلا در صف اول حضور داشتند تا اینکه مردم کم کم با دیدن علما وارد صفوف راهپیمایی شدند. علمای اسلام هیچ وقت کوتاهی نکردند. در زمان انقلاب در حوزه علمیه اهواز اعلام تحصن کردیم و امام هم برای ما پیغام فرستادند و اعلام حمایت فرمود. مردم هم به حمایت از ما راهپیمایی کردند و ماموران بخاطر اینکه قلب ما را جریحه دار کنند به مردم تیر اندازی کردند و عده زیادی را به شهادت رساندند. همین اتحاد کار ما را برای انقلاب پیش برد. سراسر کشور به همین شکل بود. شیاطین دنبال انسان های ضعیف النفس می روند تا آنها را منحرف و فاسد کنند و علما مانع می شوند و مردم را از شر شیاطین حفظ می کنند. خوشا بحال کسانی که خدا به آنها توفیق داده تا از اعضای جامعه روحانیت باشند. امام صادق (ع) فرمود اگر مشکلاتی دارید به سمت علما بروید کسی که مجتهد باشد و اهل نظر باشد. من او را حاکم قرار داده ام و باید از او تبعیت کنید و هر چه دستور داد آن را اطاعت کنید. ما از این قبیل احادیث زیاد داریم. خداوند درجات علمای دزفول را که عالی است متعالی فرماید. ما برای تجدید بنای این مدرسه خدمت رسیدیم و علمای شوشتر را هم دعوت کرده بودند. ما هم طلبه بودیم و از علمای ان موقع آیت الله قاضی را دیدیم. ایشان را بعدا دعوت کردیم و از محضرشان کسب فیض کردیم. آیت الله معزی و علمای بزرگ دیگری بودند که در علم صاحب نظر بودند و در محضر حاج شیخ محمد رضا تلمذ کرده بودند ایشان در فقه تسلط داشتند. از همه جا می آمدند و نزد وی تلمذ می کردند. جد بنده هم نزد وی بودند. مرحوم حاج شیخ محمد رضا علم من الاعلام بود و در سطح کشور مطرح بود. در شوشتر هم نماینده ای داشت. اینها بزرگانی بودند که اسلاف ما هستند و وقتی می گوییم سلف صالح باید آنها را بشناسیم و به آنها افتخار کنیم. آنها زحمت کشیده بودند تا به اینجا رسیده اند و نابرده رنج گنج میسر نمی شود.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)