پنج شنبه 15 آذر 1397

مراسم عمامه گذاری جمعی از طلاب حوزه علمیه امام حسن عسکری(ع) شهر ویس

مراسم عمامه گذاری جمعی از طلاب حوزه علمیه امام حسن عسکری(ع) شهر ویس

در هر کجا بیشتر روحانیت در جمع مردم و تنگاتنگ با آنها برای خدمت حضور دارند برای امور معنوی مردم و برای دفاع از حقوق مردم و حل مشکلات دنیا و آخرت مردم بحمداله آنجا مصون است از کید اعداء و شر اشرار. 
در این‌ منطقه هم امام جمعه شما از روحانیون خدمت گذار است که از دیر زمان در این شهر بودند و برای این مسجد و حسینیه ای که در این نزدیکی است خدمت کردند و ما خدمت آنها رسیدیم 
 هر کدام از شما که در اینجا آمدید و صلواتی بر محمد و آل محمد فرستادید ثوابش را خواهید دید.
نمازگزاران مسجد که امروز در جمع ما نیستند و چهره به دیده تراب کشیدند . دوستان خوبی بودند از مومنین پیرمردان گذشته و جوانان رشیدی که جان در طبق اخلاص گذاشتند و خود را فدای اسلام کردند. از رزمندگان عزیزی که به شهادت رسیدند تا علمای اعلام که در این شهر بودند و اهل منبر بودند از سادات بودند و اهل عزت و احترام. این چیز خوبی است که به یاد آنها می افتیم و دوستان عزیزی که حتی قبل از انقلاب هم با آنها رفاقت داشتیم. می آمدیم و می رفتیم و علمای اعلامی که پیشگام بودند در این مسجد. چه آنهایی که در قید حیات هستند و چه آنهایی که از دار دنیا رفتند. نباید آنها را فراموش کنیم این قدری بی وفایی است. باید به یاد آنها باشیم. امروز آنها محتاجند. شما می توانید به آنها کمک کنید و چه کمکی بهتر از صلوات بر محمد و آل محمد (ص).
در عبادات خودتان در عبادات مستحبه پدر و مادر در درجه اول و بعد همه ذوی الحقوق، معلمان، اساتید، و کسانی که به ما خدمت کردند، برای آنها طلب رحمت و مغفرت کنیم. بخصوص کسانی که زحمت می کشند در راه ولایت اهل بیت (ع) . این حوزه های علمیه طلاب و علما اینها سربازند.
 پشتوانه امنیت قدرتمند ما، امروز علمای اسلامند که در راس آنها رهبر عزیز مقام معظم رهبری (دام ظله العالی)؛ ایشان هم سربازند. سرباز کی؟ جند الله. سرباز تا سرباز فرق می کند. همه در یک رده نیستند. بعضی ها درجه دار هستند بعضی ها افسر بعضی ها سرباز معمولی هستند. همه ما سرباز مولانا الحجه صاحب العصر و الزمان (عج) هستیم و حوزه های علمیه پادگان هایی هستند برای تربیت جنود. این جنود امام زمان (عج) علمای اسلام هستند که از حقوق مردم دفاع می کنند و همه همت آنها این است که به ملت خدمت کنند. اینها در کجا آموزش می بینند؟ در کدام اردوگاه؟ در کدام پایگاه؟ در حوزه های علمیه. پس حوزه های علمیه اردوگاه هایی برای سربازان امام زمان (ع) هستند. 
همین که امروز شهر شما آباد است. آبادی او با وجود حوزه علمیه است. الحمدلله در شهر شما آبادی و آبادانی کاملا محسوس و در حال انجام است. امیدواریم به حق محمد و آل محمد (ص) خداوند گرد فقر را و غبار محرومیت را از این منطقه بزداید. ان شا الله هم کسبه محترم و هم کشاورزان عزیز، شهر نشینان و روستاییان ما در هر شغلی که دارند به اسلام خدمت کنند. اول صبح که کسب و کار را شروع می کنید نیت کنید هر کاری که می کنم در جهت خدمت به کشور اسلامی باشد. اگر کارخانه ای، مزرعه ای یا کشاورز هستید و یا دامدار؛ بگویید ما در راه خدا و برای خدمت به کشور امام زمان (ع) کار می کنیم. خداوند هم در پرتو آن لقمه نانی می رساند که این نان، نان حلال است. افضل العباده کسب الحلال، للعباده سبعون جزاافضلها طلب الحلال، عبادت هفتاد جز دارد بهترین و بالاترین ان این است که انسان برای زن و بچه اش و خدمت به کشور اسلامی خود زحمت بکشد و کسب و کار حلال داشته باشد.
درهای رحمت واسعه الهی بر روی همه ما باز است.‌خودمان، خودمان را محروم نکنیم و راه رزق حلال را به چیز دیگری تبدیل نکنیم. نعمت خدا فراوان است که اهل بیت (ع) جزء آنها هستند و یکی از آنها حوزه علمیه است که با زحمات حجت الاسلام آقای آقایی ومعاونت ها و مساعدت های جناب حجت السلام فدیعمی و حاج آقا سید سعید و سید حسن ذهبی بزرگوار و عزیز که سادات ذهبی از پایه گذاران اینجا هستند. در امور دینی شرکت دارند و ما خدمت انها می رسیدیم و چقدر به ما لطف داشتند.
علمای اسلام نعمتی هستند. همین حوزه علمیه نعمت بزرگی است. در آن با هزینه مختصر تدریس می شود در کمال قناعت. همین حوزه علمیه زیر نظر دولت بود به جایی نمی رسید. خداراشکر می کنیم از دولت هیچ بودجه ای نداریم.
به فضل الهی و امام زمان (عج) حوزه های علمیه و مساجد توسعه پیدا کرده و همه آنها به همت و کمک شما است.
همه علمای اهل سنت مامور دولت خودشان هستند. که خیلی زیبا نیست که یک عالم مامور دولت باشد و حقوق هم می گیرند. همه آنها حقوق دارند و کارمند هستند برای دولت خودشان عربستان یا سودان یا هر کشور دیگری اما علمای شیعه از اول تاسیس اسلام و تشیع، افتخارشان استقلال است.
علمای شیعه حق ندارند از دولت حقوقی بگیرند وگرنه اخراج می شوند و این یک افتخار بزرگی است. همین حوزه علمیه شما مختصری دریافت می کند و با همین مختصر کار خودش را می کند. 
اساس کار ما بر قناعت و زهد است. بر تجمل گرایی نیست. بر اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب فرمودند اگر می خواهید کشور شما نجات پیدا کند روی بیاورید به اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه به دست و بازوی خودتان متکی باشید. به کد یمین و عرق جبین. باید کار کنید و زحمت بکشید. مغزهای متفکر و تحصیل کرده ما به میدان بیایند. شرکت های دانش بنیان ما فعال هستند باید فعال تر شوند. ما دشمنی و جنگی با کشوری نداریم اما در عین حال نباید متکی باشیم. ما باید خودمان به فکر خودمان باشیم. کسانی که دستشان به دهانشان می رسد اگر متوجه شدند دوستی برادری مشکلی دارد بدون منت به یکدیگر کمک کنند. اگر حاجتی برای برادر مومن خودت براورده کنی ثوابش از هفتاد حج بیشتر است. 
امشب برای کاری خدمت شما رسیدیم و آن هم مراسم عمامه گذاری است. عده ای از طلبه ها فارغ التحصیل شدند . درست است فارغ التحصیل شدید اما باید مطالعه و تحصیل را تا روزی که به صالحین ملحق شوید ادامه دهید. درس برای حوزوی تمام شدنی نیست. اما این طلاب به مرحله ای رسیدند که مجاز هستند معمم شوند. و حق دارند لباس نورانی حضرت محمد مصطفی (ص) را بپوشند و ملبس شوند. در روز غدیر خم هم پیامبر بعد از اعلام امامت امام علی (ع) عمامه خود را بر سر او نهاد و گفت: علی و شیعته هم الفائزون. مسلمانان زیادند؟ اما چه کسانی پیروزند؟ شیعه امام علی (ع). از خداوند می خواهیم توفیق دهد که از شیعه امام علی (ع) باشیم. پیامبر فرمود علی مع الحق و الحق مع علی. یعنی الحق یتبع علی. 
از امام جمعه ملاثانی و امام جمعه شیبان تشکر می کنم و به آنها خیر مقدم می گویم. درباره مطلب موکب ها و خدمات حسینی باید بگویم که خودم از نزدیک دیدم و زیارت کردم که موکب شما در چذابه چگونه از زوار پذیرایی می کردند و به آنها خدمت می کردند. ان شا الله تنورتان همیشه گرم باشد و خداوند تنورتان را گرم نگه دارد تا توفیق خدمت پیدا کنید. خدام مواکب امام حسین (ع) خدمات برجسته ای داشتند و بنده دست بوس همه آنها هستم و ان شا الله به حق سید الشهدا (ع) خیر دنیا و آخرت به آنها کرامت فرماید. چه آنهایی که کمک مالی کردند و چه آنهایی که در آنجا خدمت کردند و امیدوارم در کنار اصحاب سیدالشهدا(ع) محشور شوند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)