چهارشنبه 07 آذر 1397

بیانات در دیدار دانشجویان بسیجی استان خوزستان در سی امین سالگرد تاسیس بسیج دانشجو و طلبه

بیانات در دیدار دانشجویان بسیجی استان خوزستان در سی امین سالگرد تاسیس بسیج دانشجو و طلبه

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا ابی القاسم محمد و آله الطاهرین.

شما عزیزان محبت کردید[تشریف آوردید] من به شما خوش‌آمد عرض می‌کنم.

بنده مشتاقم که این ارتباط، بهتر و بیشتر باشد. [اما] از آنجا که ما به[مسئول] نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جناب حجت الاسلام و المسلمین شفیعی اعتماد داریم، اکثر امور را به ایشان محول کرده ایم و ان‌شاءالله ایشان خواسته‌های شما دانشجویان را برآورده می‌کند[البته] بنده نیز در خدمت شما هستم و هر جا نهاد مصلحت دید می‌توانم در تجمعات دانشجویی حضور پیدا کنم.

در هر صورت بسیج، به ویژه در دانشگاه و حوزه، شجره مقدسی است. هر چه سطح جایگاه مهم‌تر می‌شود مسئولیت نیز به همان نسبت سنگین تر می‌شود و طبق آن نیز باید دین خود را به اسلام ادا کرد.

حضرت امام راحل(ره) فرمودند که عنصر زمان و مکان در مسئله اجتهاد دخالت دارد همچنین در امر انجام وظیفه نیز این دو عنصر اهمیت دارند. اگر بسیجیان امروز ما در زمان میرزای شیرازی و در عصر ناصرالدین شاه بودند تکلیفشان چه بود؟ میرزای شیرازی فرمود استعمال توتون و تنباکو همانند محاربه با امام زمان(عج) است. نیروهای پیشتاز انقلاب و مرجعیت توتون‌ها را از بین بردند و فتوای ولایی مرجع تقلید زمان مرحوم میرزای کبیر را اجراء کردند و همین منجر شکست استعمار انگلیس که تحت عنوان توتون و تنباکو بود، شد.

یقینا بدون وجود مراجع تشیع و علمای اسلام، امکان شکست استعمار انگلیس در کشورمان وجود نداشت.

پس از قضیه توتون و تنباکو، برنامه مشروطه شروع شد[در این زمان] دولت قاجار، استبداد مطلق بود و شاه هیچ نظارتی بر آنان نداشت که علمای اسلام و روشنفکران متدین تلاش کردند تا استبداد مطلق را از بین ببرند. در همین راستا آخوند خراسانی از نجف و علمای بزرگ دیگر برای ایجاد مشروطه به راه افتادند. اگر بسیجیان امروز ما در آن زمان بودند حتما با رژیم استبدادی مبارزه می‌کردند و خواسته علمای اسلام را پیگیری می‌کردند.

برنامه ملی شدن صنعت نفت نیز از این دسته جریانات بود که[تا قبل از آن] تمام منافع و ملکیت نفت ما دست انگلیس بود.

تهدید و [مبارزات] آیت‌الله کاشانی موجب از بین رفتن توطئه‌های انگلیس در کشور شد؛ در آن زمان تعداد زیادی از شهروندان اهوازی شهید شدند.

در ۸ سال دفاع مقدس نیز کشور در اوج مظلومیت و تحریم‌ها بود اما با وجود [این] مظلومیت، خداوند همراه ما بود و با توکل به خدا و توسل به انبیا، بسیج قهرمان موجب پیروزی ما شد.

در اوایل انقلاب برای پذیرش نیرو، گزینش انجام می‌شد. اما جوانان رشید ایران وارد کارزار شدند و با ورود بسیج به میدان جنگ، کفه پیروزی به نفع ما سنگین شد.

زمانی که دریای بسیج وارد کارزار شد، خداوند، پیروزی‌های پیاپی را نصیب ملت کرد.

امروز نیز وظیفه ما به عنوان خواهران و برداران بسیجی اعم از دانشجو، طلبه، اصناف و اقشار چیست؟

اکنون به دلیل توطئه‌ها و جنگ اقتصادی با مسئولیتی سنگین مواجه هستیم. این توطئه‌ها با پیگیری‌های شدید بین‌المللی جهت منزوی کردن کشور ما انجام می‌گیرد. ما باهم هستیم تا تحریم‌ها را از پا درآوریم.

اگر از ابتدا به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص [حمایت از] تولیدات داخلی توجه کرده بودیم این فشارها کاهش پیدا می‌کرد. در این جریان دولت بیشتر از همه مقصر است. اما اکنون نیز می‌توانیم اقتصاد مقاومتی را ادامه دهیم.

امام خمینی (ره) در زمان جنگ و تحریم‌ها بیان کردند: فشار سازنده است اگر فشار نباشد ما ساخته نمی‌‌شویم، در شرایط فشار و سختی ما ساخته می‌شویم.

بنابراین باید [از این فرصت] استقبال کنیم و دانشگاه در این جریان موضوعیت دارد و باید هسته‌های پژوهش راه بیافتد.

[دانشگاه] باید نیاز‌های وارداتی در زمینه‌های مختلف خود را تهیه می‌کرد و هرکدام از نیازها را به دانشکده مربوطه محول می‌کرد تا در این رابطه(اقتصاد مقاومتی) پژوهش کنند. آیا تاکنون چنین برنامه‌هایی تدوین شده[است]؟

بنده تاکنون نشنیده ام که چنین پژوهش‌هایی صورت گرفته باشد.

امروز وظیفه یک بسیجی مبارزه با توتون و تنباکو نیست بلکه امروز مسئله ما، [مسأله] تحریم اقتصادی است. امیدوارم این را فرصت تلقی کنید.

طبق فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: من از پژوهش‌های علمی و نخبگان علمی حمایت می‌کنم؛ شما نیز که تابع رهبری هستید باید بیشتر تلاش کنید، کمربند همت را ببندید، نیازهای کشور را پیدا کنید و در جهت رفع این نیازها پژوهش و تحقیق کنید.

والسلام علیکم و رحمة الله و بركاته

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)