جمعه 04 آبان 1397

مشروح خطبه های نمازجمعه ۴ آبان ۹۷

مشروح خطبه های نمازجمعه ۴ آبان ۹۷

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین باره الخلائق اجمعین و صلاة و سلام علی سیدنا و حبیب قلوبنا ابی القاسم محمد(ص) و علی آله طاهرین.
أَیُها ألمومنون أن أحسَنَ الحدیث کتابُ الله قال سُبحانَ و تعالیٰ:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ و أعتَصموا به حَبلِ اللهِ جمیعاً و لا تَفَرَقُو

 خود و همه نمازگزاران  را به تقوای الهی توصیه می‌کنم. امیدوارم خداوند را در زندگی خود حاضر بدانیم و از معصیت او بترسیم همچنین در صدد انجام دستورات خداوند باشیم و نواهی را کنار بگذاریم تا شاهد سعادت در دنیا و آخرت باشیم.

 این روزها از موجبات سعادت دنیا و آخرت، این است که دل‌ها متوجه بارگاه سیدالشهدا(ع) باشد. خداوند نعمت زیارت اربعین را عطا کرد و انقلابی در جهان تشیع  برپا شد.

 مسیرها و موکب‌های مختلف از نقاط مختلف کشور، موکب برای پذیرایی در مسیر مرزها مستقر شدند. خوزستان یکی از  بهترین مراکز پذیرایی از زوار سید‌الشهدا (ع)است.

 زائران متعددی از کشورهای همسایه و دیگر استان‌های کشور در مرز شلمچه حضور داشتند کما اینکه برخی مواکب توسط برادران استان‌های همجوار تشکیل شدند.

 ثواب خدمت به زوار اباعبدالله(ع) در بیان ما نمی‌گنجد. 
 انسان در هر مقامی که باشد، این خدمتگزاری از آن مقام بالاتر است. اگر کسی امکان رفتن به عراق را ندارد، می‌تواند در موکب‌ها شرکت کرده و به زوار خدمت‌رسانی کند، یا حتی به سمت مرزهای شلمچه و چذابه رفته و از آنجا به امام حسین(ع) سلام دهد.

چهارم آبان روزی است که امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۳ علیه کاپیتولاسیون سخنرانی کرد. ما نباید این تاریخ‌ها را فراموش کنیم. کاپیتولاسیون که توسط مجلس تصویب شده بود قانونی بود که طبق آن آمریکایی‌ها در ایران از مصونیت برخوردار بودند و جرم‌های آنها اینجا قابل پیگیری نبود.

 البته تصویب این قانون از رادیو و تلویزیون اعلام نشد. امام(ره) پس از اینکه از این قانون مطلع شدند، سخنرانی کرده و به ملت هشدار دادند و دولت را به این دلیل بسیار سرزنش کردند. چند روز بعد از این اتفاق امام خمینی(ره) به ترکیه تبعید شد.
قوه قضائیه برای  مفسدان اقتصادی به دلیل جرایم و خیانت‌های زیادی که نسبت به بیت المال انجام داده بودند، احکام قاطعی صادر کرد و بعضی از آنها محکوم به اعدام شدند.


مردم از صدور حکم قوه قضاییه خوشحال شدند و نسبت به این قوه اعتمادشان بیشتر شد به دلیل اینکه هرکسی را در هرجایگاهی که باشد محاکمه می‌کند.
دلیل انقلاب ما، اجرای عدالت امام علی(ع) است. برخی از این مفسدان افرادی هستند که طمع پول در آنها زیاد است، زمانی که بوی پول به مشام آنها می‌رسد، بدترین خیانت‌ها را مرتکب می‌شوند. برای مفسدان اقتصادی هیچ علاجی وجود ندارد جز اینکه به مجازات اعمال خود برسند.
 تعداد احکام و کارهایی که قوه قضائیه انجام داد کافی نیست و خواسته ملت این است که قوه قضائیه و قوه مجریه آنقدر با مفسدان و اخلال‌گران باید برخورد و مجازات کنند تا دست از اعمال خبیث خود بردارند.  مفسدان اقتصادی  به دلیل اینکه از خدا نمی‌ترسند باید از قانون  بترسند همچنین باید آنها مجازات شوند همان‌گونه که در اسلام و قرآن دستور داده شده است. خواسته ما به ویژه از قوه قضائیه این است که شدیدترین مجازات‌های اسلامی را برای مرتکبین جنایات اقتصادی در نظر بگیرد.


جنایت بزرگ آل‌سعود درباره خاشقچی جنایت بزرگ و فاجعه بدی بود، کسی را که برای کار شخصی خود به کنسولگری کشور دیگری در ترکیه حضور پیدا کند و آنجا کشته شود و بعد هم جنازه را سر به نیست کنند. این جنایت بی شرمانه‌ای بود که رهبری، دولت و ملت همه موضع گرفتند و محکوم کردند.

ما در یمن شاهد صدها و هزاران خاشقچی هستیم که هر روز به شهادت می‌رسند. روزی نیست که ۱۰ها نفر بی‌گناه از مردم عادی خانه‌هایشان موشک‌باران نشود و به شهادت نرسند. ۴ سال است که شاهد این جنایت هستیم.
 محمد بن سلمان باید برای جنایت خاشقچی محاکمه شود.  ۱۴ میلیون نفر از مردم یمن به دلیل گرسنگی و قحطی و جنگ در خطر مرگ هستند. این جنایات‌ در یمن توسط آل‌سعود اتفاق می‌افتد زیرا وهابی است و مردم یمن طرفدار اهل بیت هستند.
 کشور ایران این جنایات در یمن را محکوم می‌کند ولی فقط ایران به تنهایی کافی نیست. سیاسیون و طرفداران حقوق بشر کجا هستید؟ چرا  برای این همه جنایت در یمن از قلب سیاه شما هیچ فریادی بلند نمی شود؟

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)