يكشنبه 08 مهر 1397

مشروح خطبه‌های نماز جنعه ۶ مهر ۱۳۹۷

مشروح خطبه‌های نماز جنعه ۶ مهر ۱۳۹۷

 آیت الله سید محمدعلی موسوی جزایری ظهر جمعه در خطبه اول آیین سیاسی عبادی نماز جمعه اهواز در مصلای این شهر با اشاره به آیات قرآن مبنی بر پیشه کردن تقوی و دوری از حرام، اظهار کرد: در این آیات شریفه خداوند تبارک و تعالی بندگان را به تقوی و پرهیزکاری امر می کند. تقوی یعنی اجتناب از گناه و انجام واجبات الهی، باید حساس باشیم که چه چیز واجب است آن را انجام دهیم و چه عملی حرام است، آن را ترک کنیم.
نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به روایتی از امام جعفر صادق (ع) درباره گناه و آثار دنیوی و اخروی آن، اضافه کرد: در روایت داریم که امام صادق به مفضل بن عمر از اصحابش می فرماید: برو و به دیگر شیعیان هم بگو و همه هم بدانند که شیعیان با دیگران فرق دارند و گناهی که مرتکب می شوند خداوند تبارک و تعالی قبل از آخرت، در همین دنیا به آنها کیفر می دهد. 
آیت الله موسوی جزایری بیان کرد: گاهی از اوقات ممکن است از جانب سلطان وقت و حکومت خطری متوجه شخص شود که این به خاطر گناهانی بوده است که انجام داده است و گاهی اوقات هم ممکن است در حد بیماری باشد، این هم نتیجه گناهی است که انجام داده است گاهی اوقات هم آثار گناه در رزق او ظاهر و رزقش بسیار کم می شود.
امام جمعه اهواز افزود: به فرموده امام جعفر صادق (ع) این ممکن است به خاطر گناهان انسان و کفاره گناهانش باشد، حتی گاهی اوقات آثار گناه در وقت مرگ ظاهر می شود‌.
آیت الله موسوی جزایری یادآور شد: گاهی جان دادن بر مومن شیعه سخت و با زحمت و سختی این سکرات بر او واقع می شود تا از دنیا می رود و به راحتی جان نمی دهد که منشأ آن گناهان او و کیفر آنها است.
وی بیان کرد: خداوند با این کار می خواهد شما را پاک کند تا هنگام انتقال به آخرت بار گناهان تان سبک تر یا این که به طور کامل مرتفع شود.


🔅آیت الله موسوی جزایری با بیان این که علاج این کار بسیار آسان است گفت: چیزی که شیطان را از انسان دور، وسوسه شیطان را برطرف و انسان را در مقابل گناه قوی می کند، ذکر الله است، انسان خدا را فراموش نکند. 
امام جمعه اهواز تصریح کرد: حیا و شرم در پیشگاه الهی و ذکرالله چیزهایی هستند که انسان را از گناه دور می کنند و باعث می شوند که پرونده انسان سیاه نباشد.
وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) درباره عاقبت گناهان، فرمودند:  پیامبر اکرم (ص) در فتح مکه که فتح الفتوح و نقطه عطف اسلام بود، در بالای کوه صفا رفتند و خطاب به بستگان خویش فرمودند: نگویید که پیغمبر از ماست و بهشتی هستیم و دچار عذاب الهی نمی شویم. من به شما بگویم که نمی توانم برایتان کاری کنم اگر با خدا قهر کنید و رابطه تان با او قطع باشد. باید پرهیزگار باشید و رابطه تان با خدا خوب باشد شما که از پسر نوح بالاتر نیستید.
وی در پایان افزود: برای این که خودمان را نجات دهیم باید دقت کنیم که در دام شیطان نیافتیم.
آیت‌الله موسوی جزایری در خطبه دوم نماز جمعه این هفته اهواز ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: ۸ سال دفاع مقدس امتحان بزرگی برای ملت ما بود که به‌حق با عنایات الهی، مردم در امتحان پیروز شدند.
نماینده ولی فقیه درخوزستان با بیان اینکه در ۸ سال جنگ ما از همه چیز تحریم بودیم، ادامه داد: به ‌فرموده رهبر انقلاب حتی سیم خاردار نیز به ما نمی‌دادند اما این ملت با صبر، استقامت، پایداری، شجاعت و شهامت نه تنها دفاع کرد بلکه سیلی محکمی به صدام و صدامیان زد و دشمن شکست خورد.
امام جمعه اهواز با اشاره به تأکید رهبر انقلاب بر ضرورت نوشتن خاطرات و تاریخ جنگ، عنوان کرد: همه ما موظف هستیم خاطرات جنگ را ثبت و ضبط کنیم تا حقایق به دست دیگران تحریف نشود.
آیت‌الله موسوی جزایری، حمله تروریستی اهواز را احمقانه و رذیلانه خواند و تصریح کرد: هدف دشمن  ایجاد رعب، وحشت در میان مردم بود اما به هدف خود نرسیدند.
نماینده ولی فقیه با بیان اینکه مردم با حضور حماسی جواب دندان‌شکنی به عاملان حادثه تروریستی اهواز دادند، گفت: مردم ما قدرت خود را نشان دادند و ثابت کردند رعب و وحشت به دل آنها راه پیدا نمی‌کند؛ مردم در دفاع از ارزش‌های اسلام، انقلاب اسلامی و نظام ولایت فقیه پا برجا هستند.
امام جمعه اهواز با اشاره به گرانی‌های پیش آمده تاکید کرد: کنترل بازار و گرانی‌ها از سوی مسئولین ضرورت دارد همچنین باید نرخ‌های عادلانه برای کالاها تعیین شود و نهادهای بازرسی و نظارتی، کار خود را دقیق انجام دهند تا از افزایش قیمت‌ها جلوگیری به عمل آید.
 آیت‌الله موسوی جزایری با اشاره به وضعیت گرانی اجناس عنوان کرد: از فرصت به‌وجود آمده برای افزایش تولید و صادرات استفاده شود به دلیل اینکه می‌توان از این راه ارز وارد کشور کرد که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی باز شود.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)