سه شنبه 20 شهریور 1397

دیدار مدیران ، اساتید و مسئولین دانشگاه آزاد با حضرت آیت الله موسوی جزایری

دیدار مدیران ، اساتید و مسئولین دانشگاه آزاد با حضرت آیت الله موسوی جزایری

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا ابی القاسم محمد(ص) و علی آله الطیبین الطاهرین المعصومین

السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین
سیما مولانا ابی الفضل العباس بن امیرالمومنین
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
با عرض سلام به همه مسئولین فرهنگی و دانشجویی و همچنین ریاست محترم دانشگاه
امروز روز اول ماه محرم است به همین مناسبت تسلیت عرض می کنیم و به ساحت مقدس مولای ما اباالاحرار، سرور آزادگان جهان، حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) عرض ادب می کنیم.
طبعا به مناسبت آغاز ماه محرم همچنین به مناسبت قیام سیدالشهدا (ع) که در حقیقت یک حرکت فرهنگی بود، درباره همین موارد با شما صحبت می شود.
ما در همه مراکز آموزشی به یک تحول در جهت روی آوردن به مشاغلی که در اقتصاد ما موثر باشد، نیاز داریم. به دلیل اینکه امروز ما در جنگ اقتصادی با ابر قدرت های دنیا هستیم.
اکنون که در چنین وضعیتی هستیم باید هنرستان صنعتی و کشاورزی راه اندازی شود.
همه برنامه ها و شیوه درس خواندن ما مربوط به زمان زمان رضاخان است و با گذشت ۸۵ سال تغییر چندانی نکرده است. عالم در حال تغییر است.
این چه وضعیتی است که ما داریم. با توجه به شرایط بحرانی که الان در آن به سر می بریم تعداد زیادی جوان بیکار با مدرک لیسانس و بعضا فوق لیسانس داریم. اگر این جوانان حرفه ای بلد بودند آیا اینطور منتظر استخدام های دولتی می ماندند؟
مطمئنا اگر این جوانان مهارتی متناسب با نیاز جامعه داشتند اینگونه بیکار نمی ماندند.
شما به عنوان مسئولان فرهنگی باید این مسئله را مطرح کنید.
" لا معاش له لا معاد له" یک فرهنگ اسلامی است "در اسلام ترک دنیا نداریم" این ها را یاد دهید. همه ما نسبت به همه جوانان بیکار مسئول هستیم و فرهنگ دانشگاه این باشد که مولد شغل و کار برای جوانان باشد و برای کشور خروجی اقتصادی داشته باشد.
اینها همه فرهنگ اسلام است و اسلامی که از آن یاد می کنیم، اسلام مرده، متحجر و منحرف نیست. اسلام، اسلام محمدی است.
آنچه که باید ابتدا در فرهنگ عمومی پیاده شود این است که این مسائل را درک کنیم و در اسلام مطرح کنیم.
بنابراین خواهش بنده از شما مسئولان فرهنگی و دانشجویی این است که پیگیر مشاغل و مهارت آموزی جوانان باشید و این فرهنگ را مطرح کنید.
باید تحول گرا باشیم. باید همه دانشگاه های ما به سمت رشته های اشتغالزا برای جوانان تغییر جهت دهند. دانشگاه ها باید به صورت تئوری و عملی این مساله را به دانشجویان یاد دهند تا دانشگاه ها خروجی صحیح داشته باشند. این روش تدریس از تهران و مرکز خراب است و این ضعف است و ما به این حالت معترض هستیم.

الان سه میلیون دانشجو در کشور داریم و دانشگاه ها توسعه پیدا کردند اما روح قضیه که همان مواد علمی رشته ها، آزمایشگاه، لابراتور و ... هستند، تغییر نکرده که این ها باید روبه تکامل باشند.
باید در اصولی که حاکم است تجدید نظر شود. همه تکلیف شرعی داریم که پشت این قضایا را بگیریم و مطرح کنیم که رشته های دانشگاه به سمت رشته های کاربردی و اشتغالزا تغییر کنند تا بتوانیم بر توطئه های آمریکا و عربستان پیروز شویم.
مقام معظم رهبری فرمودند که آمریکا، اسرائیل و عربستان ، پشت مرزهای ایران اتاق جنگی برای ایجاد جنگ روانی و اقتصادی تشکیل دادند نمونه آن این است کع سعی بر این دارتد تا بین ایران و عراق یا ایران و ترکیه اختلاف ایجاد کنند.

بنابراین در این شرایط باید ضعف ها را بر طرف کنیم تا بتوانیم در برابر این تهاجمات دفاع کنیم.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)