يكشنبه 18 شهریور 1397

همایش مهرورزان حسینی وخادمین ایتام با حضور حضرت آیت الله موسوی جزایری

همایش مهرورزان حسینی وخادمین ایتام با حضور حضرت آیت الله موسوی جزایری

​​​​​
بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی نبینا ابی القاسم محمد(ص) و آله الطاهرین
سلام الله علیکم و رحمت الله و برکاته
خدمت همه خواهران و برادران برای حضور در این جلسه ولایی و معنوی که با دعوت موسسه خیریه عزیز فاطمه صورت گرفته، خوش آمد عرض می کنم.
بنده سال ها است که در جریان این خیریه هستم. حدود ۱۴ الی ۱۵ نفر از برادران کار را با دست خالی و توکل بر خدا آغاز کردند و هر چه در توان داشتند و با اتکا به حوزه علمیه و زیر نظر علما این مسیر را ادامه دادند و الحمدلله موفق بودند و نسبت به روزهای اول آغاز کار صد برابر کار خود را توسعه دادند.
خیریه عزیز فاطمه، صدها خانه ایتام، خانواده بی سرپرست و یا با سرپرست ضعیف را تحت پوشش قرار داده است.
در ابتدای امر مسئولان خیریه از بنده سوال کردند چه کار کنیم که تکلیف شرعی خود را به درستی انجام داده باشیم؟ بنده هم پس از تأمل در این مسئله به این نتیجه رسیدم که در سطح کشور خیلی از موسسات ضعفی که دارند این است که تمام توان خود را برای کمک های مادی به ایتام صرف می کنند.
ما تجربه ای داریم در خانه ایتام آبادان، آیت الله ابوالقاسم قائمی از یکی از پسران خانه ایتام درخواست کرد که طلبه شود اما این پسر بعدها در گارد ساواک قرار گرفت و به عنوان نماینده مجلس انتخاب و یکی از ارکان رژیم شاه، سران ساواک و روحانی نما شد. کار این پسر آنقدر بد شد که نیروهای انقلاب اسلامی وی را ترور کردند اما جان سخت بود و جان سالم به در برد و در مصاحبه گفت که اگر صد جان داشته باشم همه را در راه اعلیحضرت همایونی تقدیم می کنم!
بنده به مسئولان خیریه عرض کردم اینکه بخواهیم فقط به مادیات ایتام برسیم، کافی نیست و کار ناقصی است. ایتام بالاخره بزرگ می شوند اما نمیدانیم نماز خوان هستند یا خیر.
ایتام در صورت بی نمازی کم کم به سمت اعتیاد و فساد میروند و این فایده ای ندارد. شما که میخواهید جای پدر آنها را بگیرید باید از هر لحاظ آن ها را نجات دهید و فقط مسئله سیر کردن شکم ایتام نباشد.
ایتام باید شخصیت اسلامی پیدا کنند. بر همین اساس با توجه به اینکه هریک از ایتام به محله و منطقه ای تعلق دارد و هر محله مسجد و پیش نماز دارد، بنده گفتم سازمانی در این خیریه تشکیل دهید که همه ایتام در محله های خود به پیش نماز مسجد محله وصل شوند و هرشب به مسجد بروند و مسجدی شوند.
در هر مسجد علاوه بر پیش نماز باید یک روحانی برای حمایت و پشتیبانی ایتام اختصاص یابد و مسائل شرعی را به آنان بیاموزد.
ایتام باید کم کم با مومنین آشنا شوند و دوستانی که به آنها نزدیک می شوند باید رفقای مسجدی باشند و اهل خیابان مواد مخدر و فیلم های مبتذل نباشند.

خیریه ها را تذکر دادیم کارهایی کردند اما مفصل نبوده و رضایت بخش نیست. بنده از عملکرد خیریه عزیز فاطمه راضی هستم به دلیل اینکه کارهای گفته شده را کامل انجام دادند یعنی علاوه بر تامین رفاه زندگی و نیاز مادی یک ستونی باز کردند که تربیت ایتام را فرا می گیرد. در این ستون با تربیت صحیح ایتام، دوستان آنها شرور و قمارباز و لامذهب نخواهند بود به ویژه در مناطق محروم که ممکن است به سمت فساد و مواد مخدر کشیده شوند.
این مسئولیت را بر عهده خیریه عزیز فاطمه نهادیم و اهمیت مسئله را متوجه شدند و لهذا وارد کار شدند و به نحو احسن وظیفه خود را انجام دادند که الان همه بچه ها مسجدی هستند؛ انسان قابل تربیت است.
این خیریه مظلوم است و در مقایسه با خیریه های مشهور و بزرگ، مستضعف است.
خیریه عزیز فاطمه امور تربیتی ایتام را به صورت کامل انجام می دهد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)