جمعه 02 شهریور 1397
آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری در خطبه های نماز جمعه 2 شهریور:

انقلابی جدید باید در سیستم اداری کشور رقم بخورد/ وضعیت اقتصادی بغرنج است

انقلابی جدید باید در سیستم اداری کشور رقم بخورد/ وضعیت اقتصادی بغرنج است

نماینده ولی فقیه در خوزستان، با بیان اینکه باید در سیستم اداری کشور انقلاب جدیدی رقم بخورد، اظهار داشت: با توجه به وضعیت اقتصادی مردم باید حل این مسائل در اولویت کارهای دولت قرار گیرد.

آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری امروز (2 شهریور) در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اهواز، ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار کرد:  از گناه بترسیم، خدارا نافرمانی نکنیم و در صدد کسب رضای خشنودی حضرت باریتعالی باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت پرهیزگاری افزود: آنگونه که امام راحل می فرمود عالم محضر خداست و در محضرش نافرمانی نکنیم هر کجا هستید خدا با شماست پس متقی باشیم و ازگناه دوری کنیم.

آیت الله موسوی جزایری با اشاره به دهه ولایت و در پیش بودن عید غدیر تصریح کرد: این عید اعظم اعیاد و همچنین اشرف اعیاد است.

 

عید غدیر روز وحدت مسلمان

وی با خطاب قرار دادن همه مسلمان عالم اعم از شیعه و سنی اذعان داشت:  روز عید غدیر روز وحدت همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی است و تمام مسلمانان عالم در روز عیدغدیر باید دست وحدت به هم دهند.

امام جمعه اهواز در بیان دلیل این سخن خاطر نشان کرد: اهل سنت و شیعه قرآن را قبول دارند و قرآن کتاب آسمانی همه ماست که براین اساس دلیل این سخن آیه قرآن کریم است که می‌فرماید: «اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا».

وی با بیان اینکه خداوند در این آیه می فرماید همه با هم حول دین متحد شوید، تصریح کرد: حبل الله به معنی ریسمان خداوند است و این ریسمان دین خداست به این ترتیب شیعه و سنی در همه کشورهای دنیا باید حول دین خداوند باهم متحد باشند.

آیت الله موسوی جزایری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در روز عید غدیر آیه‌ای نازل شد که فرمود: «اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ»، اظهار کرد: بعداز اینکه پیامبر(ص) ولایت امام علی(ع) را اعلام کرد، فرمود دین کامل شد. پس دین خدا در روز ولایت علی کامل شد.

وی تاکید کرد: براین اساس همه باید با هم حول ولایت علی(ع) متحد شویم، این آیه را نباید پشت گوش انداخت این آیه قرآنی است که بیان می کند اگر بخواهیم حول محور دین خدا متحد شویم دین خدا با ولایت علی کامل شد پس باید همه باهم حول ولایت حضرت علی بن ابیطالب (ع)متحد شویم .

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان خاطر نشان کرد: براساس این دو آیه قرآن کریم که محور وحدت همه مسلمانان جهان را ولایت وجود مبارک امام علی (ع) معرفی می کندف می‌توانیم شیعه و سنی برادرانه بدون عصبیت با هم بحث کنیم چرا که تعصب چشم بصیرت انسان را کور می کند.

وی به اعمال مستحب روز  عید غدیر اشاره کرد و گفت: برخی از این اعمال حتی در میان اهل سنت و راویان آنها بیان شده که از جمله آنها روزه عید غدیر است که به روایتی از پیامبر اکرم نقل شده است که هرکس روز عید غدیر را روزه بگیرد مانند آن است که 60 ماه را روزه گرفته و یا اینکه روزه عید غدیر به قصد اظهار ارادت و عرض تحیت به حضرت علی بن ابیطالب (ع) کفاره 60 است.

آیت الله موسوی جزایری ادامه داد: مستحب است که در روز عید غدیر دل مومنان را شاد کنید، همچنین اطعام فقرا و مساکینف تصدق و انقاق مستحب موکد در این روز است.

 

ضرورت برپایی ایستگاه های صلواتی در محلات

وی خواستار راه اندازی ایستگاه های صلواتی در ایام عید غدیر شد و افزود: ایستگاه های صلواتی در محلات و مساجد با پخش نواهایی در مدح امام علی (ع) مورد سفارش موکد است و باید سرتاسر فضای اهواز و استان خوزستان از مدح و منقبت مولا امیرالمومنین (ع) پر شود.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری همچنین بر ضرورت راه اندازی اجتماعات عظیم و برنامه ریزی شده تاکید کرد و گفت: اجتماعات عظیم شما مانور قدرت است، ما باید این قدرت را به وهابیت نشان دهیم

وی با اشاره به تبلیغات رسانه های وهابی تاکید کرد» لازم نیست مردم شمشیر و تفنگ به دست بگیرند؛ همین که در عید غدیر اجتماعات عظیم چند هزار نفری از مردم دور هم جمع شوند، جواب محکم و دندان شکنی به رسانه های وهابی داده می شود.

آیت الله موسوی جزایری بیان کرد: می خواهم با قدرت هرچه تمامتر محکم در دهان اینها که مردم اهواز را متهم به وهابی شدن می کنند، بزنید همچنین از برادران بختیاری و عرب می‌خواهم که مشایخ بزرگشان به میدان بیایند و در محافل علوی پیش قدم باشند.

 

گرامیداشت هفته دولت

امام جمعه اهواز در خطبه های دوم این هفته نماز جمعه نیز به هفته دولت در هفته پیش‌رو اشاره کرد و اظهار داشت: این هفته از شهادت شهید رجایی مرد تقوا و اخلاص و همچنین نخست وزیرش شهید باهنر شروع شد که باید عملکرد دولت مورد قدردانی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: این هفته بسیار مهم است که دولت اقدامات خود را به مردم اعلام می‌کند مردم هم از آنها قدردانی می‌کنند؛ کارهای خوبی صورت گرفته که جزییات آن را دولتمردان به اطلاع مردم می‌رسانند خدمات خوبی به روستائیان ارائه شد و کمیته امداد نیز اقدامات خوبی داشته است.

 

انتقاد از وضعیت بغرنج اقتصادی

آیت الله موسوی جزایری به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و بیان داشت: باوجود همه اقدامات خوبی که انجام شده اما وضعیت اقتصادی امروز برای ما مثل شیشه عمر ماست آنچه که در اولویت است حل مسائل اقتصادی است و آنچه که از بازار تهران در صدا و سیما پخش می‌شود نگران کننده است.

وی با بیان اینکه این وضعیت بغرنج است، خاطر نشان کرد: قطعنامه‌ای از سوی امامان جمعه و جماعت سراسر کشور خطاب به سه قوه صادر شده که در این قطعنامه تذکراتی به سه قوه داده شد و در سراسر کشور منتشر می شود.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با اشاره به بخشی از این قطعنامه که خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نوشته شده، بیان کرد: ما به شدت از نمایندگان گله مندیم ؛ نمایندگان مجلس باید نظارت خود را بیشتر کنند البته ما می‌دانیم که کار می‌کنند اما کم است و در این باب ما از آنها گله‌مند هستیم و در این مقطع بحران خیلی کم کاری می‌کنند.

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو وظیفه دارند؛ یکی قانون وضع کنند و دوم نظارت بر اجرای قانون داشته باشند که در هر دو بخش و به ویژه بخش دوم از آنان گله داریم.

 

شعارهای دولت بی نتیجه مانده است

آیت الله موسوی جزایری ادامه داد: در این قطعنامه همچنین خطاب به قوه قضاییه بیان شده که این قوه شعار می‌دهد اقداماتی را انجام ‌دهد اما مشخص نیست نتیجه‌اش چیست؟ همینطور کالا در حال گران شدن است.

وی تصریح کرد: در این قطعنامه عنوان شده: چرا پشت سر هم جلسه تشکیل می‌شود اما خروجی ندارد. از دولت تقاضا داریم در تقویت کابینه و جایگزینی مدیران جهادی، انقلابی و پرانگیزه با تلاش شبانه روزی اقدام کند. وزرا هم باید همین برنامه را نسبت به کارکنان و مدیران مجموعه خود اجرا کنند.

امام جمعه اهواز خاطر نشان کرد: چرا دولت در سطوح مختلف از نیروهای تازه نفس بسیجی و انقلابی کمک نمی‌گیرد؟ چرا خط بازی و جناح بندی ادامه دارد؟ و از دلسوزان پر انگیزه استفاده نمی شود.

وی تاکید کرد: کشور امروز به دو جناح نیاز دارد؛ جناح برنامه ‌ریز و جناح عملیاتی و کاری. اگر احساس کردید که مجموعه دولت ضعیف و فلج است باید انقلابی برپا کنید و این نیاز به انقلاب جدیدی در سیستم اداری کشور دارد. ما در هر دو ضعیف هستیم.

آیت الله موسوی جزایری ادامه داد: مسئولان دولت بدانید که علما، ملت و نیروهای دلسوز بسیجی شما را پشتیبانی می‌کنند و هر کمکی بخواهید برای اصلاح کشور انجام می‌دهند، چرا فراخوان عمومی نمی دهید ، چرا خودتان بیش از دیگران گرانی به وجود می‌آورید؟

 

ضرورت قطع اقتصاد از دلار

وی همچنین با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر قطع اقتصاد از دلار گفت: رهبری فرمودند شجاعانه اعلام کنید اقتصاد ایران بدون دلار باشد. چرا رئیس جمهور ما شجاعانه و قاطعانه اعلام نمی‌کند اقتصاد ما از دلار منقطع شود آنطور که رئیس جمهور ترکیه شجاعانه اعلام کرد دلار را زیر پا می‌گذاریم و روسیه هم استفاده از دلار را قطع کرد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: بنا است که ما جمهوری اسلامی باشیم و پیشتاز مبارزه با ظلم، پس چرا باید از غافله عقب بمانیم. اکنون مصلحت کشور ما در تحقق همین موضوع است.

وی افزود: حال که ترامپ ملعون هرکاری از دستش برآمده انجام داده و خرابی را از حد گذرانده، حال که همه بانکهای دنیا دلار را برای ما به دلیل آنکه اختیارش دست ترامپ است بر ما ممنوع کردند چرا با پول خودمان، با پول روسیه، چین، ترکیه و عراق با هم معامله نکنیم؟

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)