شنبه 13 مرداد 1397

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷

 حضرت آیت‌الله موسوی جزایری در خطبه‌ اول آئین عبادی و سیاسی امروز با توصیه همه نمازگزاران به تقوای الهی فرمودند: نهج‌البلاغه برای ما شیعیان افتخار بزرگی است.نهج‌البلاغه از سه بخش خطبه‌ها، نامه‌ها و کلمات قصار حکمت‌آمیز تشکیل شده است.
 وی با بیان اینکه یکی از جلوه‌های علم امیرالمومنین علیه‌السلام نهج‌البلاغه است، عنوان کردند: با توجه به فرمایشات امیرالمومنین(ع) مبنی بر توجه به طبقه کسبه، تجار و صنعت‌گران به دولت تذکر می‌دهیم و خواسته‌ای که از دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه داریم این است که به کلمات امام علی علیه السلام عمل کنند.
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: امیرمومنان علی علیه السلام در فرمایشات خود به مالک اشتر فرمودند که تعدادی از کسبه و تجار، پول پرست و منفعت طلب هستند این اشخاص عامل ضرر برای عامه مردم می‌شوند.
 وی با اشاره به احتکارکنندگان سکه بیان کردند: مسئولان مربوطه شرعا و قانونا مکلف و موظف هستند که جلوی احتکارکنندگان را بگیرند و اگر در انجام و رسیدگی به این مسئولیت موفق نباشند، نشانه ضعف و عدم توانایی آنان است.
 آیت‌الله موسوی جزایری افزودند: امیرمومنان علیه السلام خطاب به مالک اشتر فرمودند بنا به فرمایش پیامبر اکرم (ص)‌ احتکار حرام است و باید از احتکار جلوگیری شود.باتوجه به اینکه ما پیرو پیامبر (ص) و امیرمومنان علیه السلام هستیم باید از احتکار جلوگیری کرد.
وی با اشاره به احتکار کنندگان و افزایش نرخ دلار ادامه دادند: به ملت خیانت شده است و دولت نسبت به این خیانت مسئولیت دارد البته مسئولیت قوه قضاییه با توجه به وظیفه خود نسبت به مجازات احتکارکنندگان بیشتر است؛ باید جلوی احتکار و احتکارکنندگان گرفته شود.
 نماینده ولی فقیه در استان خوزستان تاکید کرد: برای رسیدگی به مشکلات پیش آمده جلساتی برای پیگیری احتکار در تهران برگزار کردیم اما زمان پاسخ‌گویی به پیگیری‌های ما مشخص نیست و اگر رسیدگی به این مسئله سال‌ها زمان ببرد دیگر فایده‌ای ندارد.
وی با اشاره به فرمایش امام علی علیه السلام مبنی بر اینکه خرید و فروش و همچنین قیمت‌ها باید ثبت شود تا همه به حق خود برسند، تصریح کرد: چه زمانی میخواهیم از خواب غفلت بیدار شویم و اسلام را همان‌طور که هست محقق کنیم.
 آیت‌الله موسوی جزایری بیان کردند: مقصر به وجود آمدن وضعیت کنونی بازار در کشور، احتکارکنندگان در تهران هستند البته ضعف مدیریت در رسیدگی‌‌ها یکی از دلایل به وجود آمدن این وضعیت اقتصادی کشور است.
 حضرت آیت‌الله موسوی جزایری با اشاره به روز بمباران هیروشیما فرمودند: این بمباران ۳۶۰ هزار نفر را کشته و مجروح را در پی داشت که ما این جنایت و همچنین همه جنایت‌‌های آمریکا را محکوم می‌کنیم.
 وی با بیان اینکه ان‌شاءالله در برابر همه جنایت‌های آمریکا خواهیم ایستاد، عنوان کردند: روز تاسیس جهاد دانشگاهی از دیگر مناسبت‌های پیش رو است که جهاد دانشگاهی یکی از ارگان‌های زحمت‌کش بوده است.
 نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با اشاره به روز خبرنگار بیان کردند: خبرنگار باید حرف حق را بیان کند. جوانان و نوجوانانی که اطلاعاتی درباره انقلاب ندارند با خواندن اخبار کذب در فضاهای مجازی اطلاعات اشتباهی را در ذهن خود پرورش می‌دهند.
 وی با اشاره به اخبار کذب و شایعات در فضای مجازی تصریح کردند: جوانان متدین و پاک فکر خود را تحت تاثیر مطالب خیانتکاران قرار ندهند به دلیل اینکه افرادی که دست به شایعه‌پراکنی می‌کنند خائن هستند.
 آیت‌الله موسوی جزایری تاکید کردند: باید در خواندن مطالب دقیق باشیم. وضعیت دوره ما وضعیت حساس و پیچیده‌ای است و با ساده‌لوحی نمی‌توان در این دوران عمل کرد.
 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)