شنبه 02 تیر 1397

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷


حضرت آیت‌الله موسوی جزایزی در خطبه اول فرمودند:
بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین الحمدُ حقُ و بِه نستعین و نتوکلُ علیه و نُصلی علی اشرفَ بریتهِ ابوالقاسم محمد و علی آلِ طاهرین
غفرَ اللهُ لی و لکم، اقول قولی هذا و استغفرُ لی و لکم، قالَ سبحان و تعالی "یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُون (۱۰۲) وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنْتُمْ عَلَى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُم آیاته لعلکم تهتدون(۱۰۳).
  
همه با تقوا و پرهیزگار باشید، حلال خدا را حلال و حرام خدا را حرام بدانید. دنبال زرق و برق دنیا نباشید و خدا را مدنظر داشته باشید و به حبل الهی معتصم شوید. همه باهم یکپارچه و متحد شوید تا دشمن بر شما چیره نگردد تا شما در همه میدان‌ها پیروز باشید و متفرق و تکه تکه نشوید که به جان هم بیفتید و موجب نابودی خود شوید.
نخست خود و پس از آن شما را به تقوای الهی دعوت می‌کنم. در این خطبه با توجه به مناسبتی که در پیش داریم  در مورد نهج‌البلاغه صحبت می‌کنیم.
کتاب آسمانی ما قرآن مجید است اما بعد از قرآن کتابی که برای ما حجت و بصیرت افزا مانند نهج‌البلاغه باشد، وجود ندارد. نهج البلاغه کلمات مولا‌الموحدین، امیرمومنان علی (ع)است. نهج‌البلاغه برادر قرآن است که از کلام انسان‌ها به جز ختم انبیا پیامبر اکرم (ص) بالاتر و پایین‌تر از کلام خدا است. 

 در این کتاب مقدس ۳ بخش وجود دارد. بخش اول شامل ۲۴۱ خطب و سخنرانی‌های حضرت علی علیه‌السلام که در اوج فصاحت و بلاغت و معجزه سید رضی از سخنرانی امام علی علیه‌السلام جمع‌آوری کرده و بخش دوم شامل ۷۹  کتب یا نامه‌های حضرت است که این نامه‌ها را حضرت به سران حکومت اسلامی و کارگزاران نوشتند و بخش سوم جملات قصار را در برمی‌گیرد که ۴۸۰ جمله گویا از بیانات معجزه‌آسای حضرت در این کتاب آمده است.
معادل  نهج‌البلاغه در بین ادیان دیگر وجود ندارد و آنقدر در اوج حکمت، علوم الهی و عرفان خدایی و اوج فصاحت بیان شده که بی‌نظیر است.

با توجه به مناسبتی که در پیش داریم وارد این بحث شدیم که حضرت موعظه می‌کند کسی که حکومت را به دست می‌گیرد طاعت و عبادتش همچنین خدمت‌کردن به مردم، پشت کردن به دنیا و روی آوردن به خدا   چگونه باید باشد. در آن زمان امام علی علیه السلام اصناف جامعه را تقسیم کردند و برای هر صنفی دستور العملی بیان کردند. صنف اول که نشانه اهتمام ایشان است را نیروهای مسلح معرفی کرد که حضرت با تجلیل از نیروهای مسلح یاد میکند و می‌فرماید شما دژ فولادین، حافظان نظام این ملت هستید. صنف دوم را دستگاه قضایی خواند که قاضی باید نسبت به مردم باسواد و عادل باشد. صنف سوم شامل کارگزاران، کارمندان دولتی و صنف چهارم مربوط به مالیات و صنف پنجم معلمان است. حضرت علی(ع) چارچوب نظام اسلامی را کامل توضیح داده است.
 صنف ششم که شامل تجار و صنعتگران می‌شود. در جامعه اسلامی دسته‌ای از مردم باید تجار، بازرگان و صنعتگر باشند و طبق فرمایش امام علی علیه السلام باید امکانات لازم برای آنان فراهم شود اما برخی از آنها طمع بالایی دارند و بسیاری از آنان اهل احتکار هستند و اگر جلوی آنها گرفته نشود خطرناک هستند.
 
 طبق فرمایش مولا الموحدین علیه السلام کسانی که احتکار می‌کنند زندگی توده‌ای از مردم را تباه می‌کنند و این عیبی در کار دولت است.

 برای دولت قبح دارد که جلوی احتکار‌کنندگان را نتواند بگیرد. قوه قضاییه و دولت نباید فقط سخنرانی کند به عنوان مجری عدالت باید طبق قانون اسلامی دولت باید ریشه ظلم را از بین ببرد. دولت حق ندارد تنها برای احتکار‌کنندگان ابراز تاسف کند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند هرج و مرج در جامعه اتفاق می‌افتد و دولت باید هرچه زودتر نسبت به مسائل و بی‌نظمی موجود خاتمه بدهد.حضرت آیت‌الله موسوی جزایری در خطبه دوم نماز جمعه فرمودند: 
بسم‌الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب‌العالمین و صلاة و سلام علی بشیر نذیر، السراج المنیر، العبد المعید الرسول مصدد ابولقاسم محمد و علی آله اطیبین طاهرین 

 همان‌طور که در خطبه اول اشاره کردیم امروز روز اصناف است و در آستانه هفته قوه قضاییه هستیم. ما از چند جهت نسبت به اصناف، بازاریان، تجار ارادت داریم. اول اینکه خدمت‌گذار مردم هستند و به سود مشخصی قانع هستند و ان‌شاءالله خداوند نیز به آنها کرامت می‌بخشد، دوم از این جهت که اصناف بازار در امور خیر از قبیل ساخت مسجد، کمک به ایتام و درمان بیماران مستضعف پیش قدم هستند در حقیقت بیشتر بار کار خیر بر دوش بازاریان است. با آن ۵۰ نفری که در تهران احتکار کردند نباید موجب تخریب نام بازاریان شود، صدها هزار بازاری در کشور وجود دارد که حلال‌خور و متدین هستند برخی فکر می‌کنند همه بازاریان احتکار می‌کنند اما این گونه نیست و همه بازاریان این عمل ناشایست را انجام نمی‌دهند . احتکارکنندگان یک گروه هستند مانند منافقین و همه بازاریان جزو این گروه نیستند و از خدمات سوم این صنف حضور دائم در کنار نهضت است و همواره در خط روحانیت و پشتیبان علمای اسلام قرار دارند.
 امام راحل درباره بازاریان اینگونه بیان کرد که بازاریان یکی از بازوان پرتوان جامعه اسلامی هستند  بنابراین باید این صنف را یکی از نعمت‌های بزرگ حساب کرد که امام راحل در مدح آنها این گونه بیان کردند.

از بازاریان توقع داریم که خود جلوی احتکارکنندگان را بگیرند و نگذارند که این نهضت 80 میلیونی تشکیل شده توسط 50 یا 100 نفر محتکر خبیث دچار مشکل شود و امیدواریم که کاسبان با ایستادگی مانع از احتکار شوند و در ادامه دولت موظف است افرادی که دست به احتکار می‌زنند را مجازات کند.
باید جلوی احتکارکنندگانی که قصد دارند  هرج و مرج  ایجاد و نظام اسلامی را متزلزل  و کمک به آمریکا و اسرائیل کنند، گرفته شود. بنابراین در کنار دولت، قوه قضاییه نیز باید ورود کند و با حکم خود این موضوع را خاتمه دهد.

با توجه به وضعیت آب و هوای خوزستان و گرمای هوا دستگاه‌های خنک کننده در مناطق گرم حیاتی هستند و مانند نان و آب است در صورتی که یک وسیله خنک کننده مانند کولر گازی در بازار بسیار گران شده و بازاریان در پاسخ به افزایش قیمت می‌گویند دولت به ما دلار 4200 تومان نمی‌دهد و ما مجبور هستیم دلار گران تهیه کنیم در نتیجه خرید وسایل براب فروشنده گران تمام می‌شود.

 اگر راست می‌گویند و دولت کولر گازی را به حساب نیاورده و به تاجران دلار4200 را نداده باید گفت که این عملکرد دولت یک خطای بزرگی است زیرا دولت قول داده بود برای مصارف ضروری دلار دولتی بدهد.

ما  از تزریق دلار دولتی در بازار اطلاعی نداریم. اگر دولت دلار به نرخ دولتی داده است اما تاجران منکر هستند مسئولان امر باید با نفی کنندگان دریافت دلار دولتی برخورد کنند تا مسئله خاتمه یابد.
اگر ثابت شود که دولت دلار دولتی تزریق کرده و عده‌ای برای منافع خود منکر هستند پس دولت خود وارد عمل شود و وسایل خنک کننده مانند کولر را خریداری و به صورت مستقیم به مردم عرضه کند.

در حدود صد سال پیش به سالروز واقعه سال ۱۳۴۴ گروهی دست ساخته‌ انگلیس به نام وهابیت مرقدهای ائمه اطهار(ع) در بقیع را با خاک یکسان کردند که این حرکت غیراخلاقی وهابیت را سرکوب و این مصیبت را تسلیت عرض می‌کنم.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)