جمعه 01 تیر 1397

گزیده خطبه های نماز جمعه 1 تیر 1397

گزیده خطبه های نماز جمعه 1 تیر 1397

 حضرت آیت‌الله موسوی جزایری در خطبه‌های آئین عبادی و سیاسی نماز جمعه امروز با دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی فرمودند: کتاب آسمانی ما قرآن است و پس از قرآن کتابی که مانند نهج‌البلاغه بصیرت افزا باشد، وجود ندارد. نهج البلاغه کلمات مولی‌الموحدین علی (ع) که از کلام همه انسان‌ها به جز پیامبر اکرم (ص) بالاتر است.
وی با اشاره به اینکه نهج‌البلاغه از سه بخش تشکیل شده، عنوان کردند: بخش اول شامل ۲۴۱ خطبه‌ و سخنرانی‌های حضرت علی علیه‌السلام که در اوج فصاحت و بلاغت است و بخش دوم شامل ۷۹ نامه‌ حضرت است که این نامه‌ها را به سران و کارگزاران نوشتند و بخش سوم جملات قصار را در برمی‌گیرد که ۴۸۰ جمله از بیانات حضرت در این کتاب آمده است.
 نماینده ولی فقیه در استان خوزستان ادامه دادند: معادل نهج‌البلاغه در بین ادیان دیگر وجود ندارد و آنقدر در اوج حکمت، علوم الهی و معرفت خدایی و فصاحت بیان شده که بی‌نظیر است.
 وی بیان کردند: در آن زمان امام علی علیه السلام اصناف جامعه را تقسیم کردند و برای هر صنفی دستور العملی بیان کردند. صنف اول که نشانه اهتمام ایشان است را نیروهای مسلح معرفی کرد. صنف دوم را دستگاه قضایی خواند که قاضی باید نسبت به مردم باسواد و عادل باشد. صنف سوم شامل کارگزاران، کارمندان دولتی و صنف چهارم مربوط به مالیات و صنف پنجم معلمان است. حضرت علی(ع) چارچوب نظام اسلامی را کامل توضیح داده است.
 آیت‌الله موسوی جزایری با اشاره به صنف ششم که شامل تجار و صنعتگران می‌شود، بیان کردند: در جامعه اسلامی دسته‌ای از مردم باید تجار، بازرگان و صنعتگر باشند و طبق فرمایش ایشان، باید امکانات لازم برای آنان فراهم شود اما برخی از آنها طمع بالایی دارند و بسیاری نیز اهل احتکار هستند و اگر جلوی آنها گرفته نشود خطرناک هستند.
 وی با بیان اینکه امروز روز اصناف است، عنوان کردند: طبق فرمایش مولی الموحدین علی علیه السلام کسانی که احتکار می‌کنند زندگی توده‌ای از مردم را تباه می‌کنند و این نشان دهنده عیبی در کار دولت است.
 نماینده ولی فقیه در استان خوزستان تصریح کردند: برای دولت قبح دارد که جلوی احتکار‌کنندگان را نتواند بگیرد. قوه قضاییه و دولت نباید فقط سخنرانی کنند بلکه به عنوان مجری عدالت باید طبق قانون اسلامی باید، ریشه ظلم را از بین ببرند.
 وی با ابراز ناراحتی از وضعیت موجود، ادامه دادند: دولت حق ندارد تنها برای احتکار‌کنندگان ابراز تاسف کند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند هرج و مرج در جامعه اتفاق می‌افتد و دولت باید هرچه زودتر نسبت به مسائل و بی‌نظمی موجود خاتمه بدهد.

 حضرت آیت‌الله موسوی جزایری در خطبه‌ دوم نماز جمعه امروز با اشاره به اصناف و تاجران فرمودند: اصناف از جمله اقشاری هستند که بیشترین بار خیر جامعه را به دوش می‌کشند و برخی فکر می‌کنند همه بازاریان احتکار می‌کنند اما این گونه نیست و همه بازاریان این عمل ناشایست را انجام نمی‌دهند.
وی با بیان اینکه کمک به ساخت مسجد، ایتام و بیماری از جمله عملکردهای خیر اصناف است، گفت: احتکارکنندگان یک گروه هستند و همه بازاریان جزو این گروه نیستند و از خدمات این صنف حضور دائم در کنار نهضت است.
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان بیان کردند: امام راحل بازاریان را یکی از بازوان جامعه عنوان کردند بنابراین باید این صنف را یکی از نعمت‌های بزرگ حساب کرد که امام راحل در مدح آنها این گونه بیان کردند.
وی عنوان کردند: از بازاریان انتظار داریم که خود جلوی احتکارکنندگان را بگیرند و نگذارند که این نهضت ۸۰ میلیونی تشکیل شده توسط ۵۰ یا ۱۰۰ نفر محتکر دچار مشکل شود. امیدواریم کاسبان با ایستادگی مانع از احتکار شوند و در ادامه نیز دولت افرادی که دست به احتکار می‌زنند را مجازات کند.
آیت‌الله جزایری تصریح کردند: احتکارکنندگان قصد دارند که با ایجاد هرج و مرج نظام اسلامی را متزلزل کنند بنابراین در کنار دولت، قوه قضاییه نیز باید ورود کند و با حکم خود این موضوع را خاتمه دهد.
وی عنوان کردند: با توجه به وضعیت آب و هوای خوزستان و گرمای هوا، دستگاه‌های خنک کننده در مناطق گرم حیاتی هستند و مانند نان و آب است در صورتی که یک وسیله خنک کننده مانند کولر گازی در بازار بسیار گران شده و بازاریان در پاسخ به افزایش قیمت می‌گویند دولت به ما دلار ۴۲۰۰ تومان نمی‌دهد و ما مجبور هستیم دلار گران تهیه کنیم در نتیجه خرید وسایل برای فروشنده گران تمام می‌شود.
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان تاکید کردند: اگر این ادعا صحیح باشد و دولت کولر گازی را به حساب نیاورده و به تاجران دلار ۴۲۰۰ را نداده باید گفت که این عملکرد دولت یک خطای بزرگی است زیرا دولت قول داده بود برای مصارف ضروری دلار دولتی بدهد.
وی با بیان اینکه از تزریق دلار دولتی در بازار اطلاعی نداریم، بیان کردند: اگر دولت دلار به نرخ دولتی داده است اما تاجران منکر هستند مسئولان امر باید رسیدگی کنند و با نفی کنندگان دریافت دلار دولتی برخورد کنند تا مسئله خاتمه یابد.
 آیت‌الله جزایری تصریح کردند: اگر ثابت شود که دولت دلار دولتی تزریق کرده و عده‌ای برای منافع خود منکر هستند پس دولت خود وارد عمل شود و وسایل خنک کننده مانند کولر را خریداری و به صورت مستقیم به مردم بفروشد.
وی در پایان خطبه با اشاره به سالروز واقعه سال ۱۳۴۴ قمری گفت: گروهی دست ساز انگلیس به نام وهابیت مرقدهای ائمه اطهار(ع) در بقیع را با خاک یکسان کردند که این حرکت غیراخلاقی وهابیت را محکوم و این مصیبت را تسلیت عرض می‌کنیم. 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)