شنبه 15 اردیبهشت 1397

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱۴ اردیبهشت 1397

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱۴ اردیبهشت 1397

 

امام جمعه اهواز در خطبه های امروز نماز جمعه با دعوت نماز گزاران به تقوا و وحدت کلمه اظهار داشت: بهترین درسی که در خطبه های نماز جمعه می گیریم درس تقوا و پرهیزگاریست.
آیت الله موسوی جزایری تعلم را یکی از شاخه های تقوا به معنای کسب علم و معرفت درباره اصول و فروع دین،  معرفت الله، شناخت مسائل شرعی و احکام دینی عنوان کرد و افزود: تعلم و کسب معرفت بر هر مرد و زن مسلمانی واجب است. 
آیت الله موسوی جزایری با بیان حدیثی از امام علی علیه السلام عنوان داشت:  امام اول ما در کلماتی مومنین را به تحصیل علم تشویق کردند و می فرمایند: " مومنین سه دسته هستند: دسته اول علمای ربانی، دسته دوم که به مرحله ربانی نرسیدند اما دارند کسب علم و تلاش می کنند و برخی از وقت خود را به تعلم اختصاص  می دهند؛ دسته سوم که نه عالم ربانی هستند و نه در حال تحصیل اند." اینان باد به هر سویی می وزد به آن سو پرتاب می شوند و از خود اراده ندارند  و حضرت آنها را نکوهش کرده است.

خطیب جمعه اهواز در ادامه با بیان اینکه در این روزها  با روز بزرگداشت شیخ صدوق مواجهیم یاد آور شد: این دانشمند از آن دسته از علمای ربانیست که در زمان غیبت کبری سرو سامان زیادی به مذهب تشیع دادند و خدمات برجسته ای کردند.
ایشان بیان داشتند: شیخ صدوق در راه احیای معارف ناب محمدی و در راه خدا تلاش و مجاهده نمود و سفرهای متعدد  و سخت و طاقت فرسایی در مراکز علمی در شهرهای مسلمین داشت اما ایشان این رنج ها را برای خدمت به محمد و آل محمد(ص) متحمل شد.
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با برشمردن کتب شیخ صدوق من جمله من لایحضره الفقیه، عیون اخبار الرضا، اکمال الدین و اتمام النعمه، توحید صدوق، علل الشرایع صدوق و غیره... افزودند:  اکنون  که بیش از ۱۱۰۰ سال از وفات ایشان گذشته است اما کتب ایشان هنوز منبع بسیاری از علما برای علم آموزی و تحصیل است. 


امام جمعه اهواز در خطبه دوم نماز جمعه  به سالروز تشکیل بسیج سازندگی  در ۱۷ اردیبهشت ماه اشاره کرد و افزود:  با تشکیل بسیج سازندگی توسط مقام معظم رهبری (دامت برکاته)، دانشجو، دانش آموز  ، استاد، دکتر و مهندس از جای جای ایران به محرومترین نقاط ایران اسلامی می روند تا در راه سازندگی و بالندگی آن مناطق محروم فعالیت کنند.
آیت الله موسوی جزایری در ادامه به مناسبت دیگر این هفته اشاره کرد و یاد آور شد: در این هفته روز  هلال احمرقرار دارد، جمعیتی که  موقع حدوث اتفاق یا خطر یا هر بحرانی بدون داشتن آرام و قرار و با حضور  شبانه روزی و فعال نیروهای خود به کمک و امداد رسانی می پردازند.

خطیب جمعه اهواز با اشاره به شهادت استاد بزرگوار، عالم ربانی و از مصادیق سخن امام علی علیه السلام که "العلما باقون مابقی الدهر" اظهار داشت:  از شهادت استاد مطهری چندین سال گذشته است اما بواسطه کتب و نظریه پردازی ها،  هنوز زنده است و در بین مردم و حلقات تربیتی و حلقات صالحین کتاب های این شهید محور گفتگو و فعالیت است؛ چون این مرد بزرگ یک معلم بزرگ بود این روز گرامی را روز معلم نامیدند تا معلمان عزیز خط مشی این شهید و استاد را ادامه دهند.
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در ادامه با اشاره به تهدید های آمریکا مبنی بر خروج از برجام افزود: اگر آمریکا بخواهد از برجام خارج شود جمهوری اسلامی ایران نیز از ان پی تی خارج می شود و طبق گفته مسئولان هیچ مشکلی در ادامه فعالیت های هسته ای ندارد.
حضرت آیت الله موسوی جزایری  راه خروج از مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان را تکیه بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخل عنوان کرد و افزود: حمایت از کالای ایرانی منجر به اشتغال به کار جوانان ایرانی می شود و صادرات محصولات به کشورهای متعدد را به همراه خواهد داشت.

پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)