شنبه 01 اردیبهشت 1397

مشروح خطبه های نماز جمعه 31 فروردین 1397

مشروح خطبه های نماز جمعه 31 فروردین 1397

حضرت آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در خطبه های نماز جمعه امروز شهرستان اهواز در سخنانی با تبریک ایام مبارک شعبانیه نکاتی را بیان نمودند که متن آن بدین شرح است: 

چند مناسبت فرخنده و برجسته داریم که باید آنها را تبریک بگوییم نخست میلاد سرور آزادگان جهان و معلم ایثار و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و روز چهارم شعبان ولادت با سعادت برادر وفادارش قمر بنی هاشم حضرت ابالفضل العباس و در پنجم شعبان میلاد با سعادت فرزند دلبندش حضرت امام زین العابدین و سید الساجدین علیه السلام.

امروز که متقارن با ولادت حضرت سید الشهدا علیه السلام است به فرزندان برومند آن امام همام یعنی پاسداران تعلق پیدا کرده که شایسته است به آنان نیز این روز را تبریک بگوییم.

موضوع سخن و محور اصلی سخن ما درباره وجود مقدس حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام است.

چه بگوییم درباره آن امام بزرگوار که هم جزء پنج تن آل عباست که خداوند در وصف آنان فرمود (إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً ) و همچنین خامس اهل مباهله است که مباهله خود معجزه بزرگی بود ازجناب خداوند که با پیروزی اسلام به پایان رسید.

 از ویژگی های آن امام بزرگوار این است که پنجمین کسی است که آیات سوره مبارکه "هل اتی" درباره ایشان نازل شده است.

معنی اسم مبارک حسین یعنی انسان خوب و نیک است، اما این اسم از کجا اقتباس شد؟ 
در تعیین نام مبارک امام حسین علیه السلام مرجع، پیامبر بود.
که در این باره از طرف خداوند تبارک و تعالی پیام رسید از آنجا نسبت علی بن ابن طالب علیه السلام به پیامبر (ص)مانند نسبت هارون به موسی است  لذا نام فرزندان هارون که شبر و شبیر بود و به عربی حسن و حسین میشدند را برای فرزندان امام علی علیه السلام برگزیده شد.

ایشان از کودکی در مسجد النبی پای منبر حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه می نشست و بعد از آن آنچه آموخته بود را برای بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بازگو می کرد.

یکی از ویژگی های آن بزرگوار این است قلبهایشان دریای رحمت الهیست و درباره ایشان می گوییم ( السلام علیک یا باب رحمة الله الواسعه) که این رحمت درحد ظرفیت مردم بود.

آن بزرگوار در زمان خانه نشینی پدر بزرگوارشان درس قرائت قرآن برگزار می کردند و روایت است که هرگاه بزرگان صحابه درباره موضوعی دچار شک و شبهه می شدند تفسیر کلمه را از امام حسین علیه السلام می پرسیدند از جمله تفسیر کلمه صمد در صوره توحید که تاکنون هم مفسران قرآن از تفسیر امام حسین برای آن استفاده می کنند.

همچنین بعضی از محققان درباره آن بزرگوار نوشته اند  که در روز عاشورا چند بار خطبه هایی خواند که در آنها دنبال هدایت و ارشاد آن مردم گمراه بود، حضرت بسیار کوشید که آن مردم را هدایت کند ولی اجابت عمومی درباره آن پیدا نمی شد به گونه ای که امام حسین برحال این گمراهان گریست.

حضرت آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در خطبه های دوم نماز جمعه ضمن تاکید بر لزوم صیانت از ارزش پول ملی کاربران را به استفاده از پیامرسانهای داخلی دعوت کرد.

متن خطبه ها بدین شرح است: 

گول شیطان را نخوریم و از امور دنیوی پرهیز کنیم و تقوا را پیش گیریم تا عاقبت بخیر شویم. 

 در قضیه حمله نظامی آمریکا به ایران اسلامی مان در روز ۵ اردیبهشت ۵۹ استکبار جهانی با آن قدرت و عِده و عُده به ایران حمله کرد اما در نهایت ناکام ماند که امام رحمة الله علیه در این باره فرمودند: این خدا بود که طوفان شن را مامور کرد و باعث شکست اسکتبار جهانی شد و سزاوار است این پیروزی الهی را هیچ وقت فراموش نکنیم.

 ارز ملی مان و ارزش پول ملی خودمان را حفظ کنیم. صیانت از آن تکلیفی شرعی است. همه مردم ایران و مسئولین و بانک مرکزی و دستگاه های قضایی و نهادهای امنیتی در این باره نیز مسئول هستند. 

 این التهاب در بازار ناشی از این است که عده ای از شیاطین خبیث و ملعون ارز را احتکار کرده اند به طوری که با مبالغ بالا ارز را می خرند و با مبالغ زیاد آن را می فروشند و دشمنان نیز برای ضربه زدن به ایران از این افراد حمایت می کنند‌.

در این راستا  فرد فرد مردم مسلمان و غیرتمند نسبت به کشورش درباره این احتکار و خیانت به سرنوشت کشور و مردم مسئول اند که هر چه اطلاعات در این باره پیدا می کنند مسئولان ذیربط را باخبر سازند و در این باره خود را موظف بدانند و دولت نیز همانطور که در سیاستگذاری هایشان کمی جدی شده اند اوامر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی در این راستا را مورد توجه قرار دهند و به صورت جدی جلوی فساد اقتصادی توسط این احتکارگران گرفته شود زیرا برخورد نرم فایده ندارد و نیاز به قاطعیت دارد.

در همه کشورهای بزرگ دنیا وزارت اطلاعاتشان شاخه بزرگی برای اداره بازار دارند و خطراتی که ممکن است از ناحیه اقتصادی به انها وارد شود را رصد می کند. ما نیز باید چنین کاری را بکنیم که اگر دیر بجنبیم و تهاون کنیم ضربه بسیار سختی خواهیم خورد.

یکی از سیاست هایی که می تواند در این راستا کارگشا باشد این است که دلار را از ارز مبادلاتی خود حذف کنیم و با پول کشور مورد نظر معامله انجام بگیرد مثلا برای تعامل با روسیه از واحد پول روسیه و پول ایران بهره ببریم این چیزی است که دو سه سال پیش رهبر معظم انقلاب درباره آن تاکید کردند که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت، فرمان رهبری باید بلافاصله مورد اطاعت واقع شود که خیر دنیا و آخرت در آن است.

مورد دیگر حرکت طوفنده ای که در قطع استفاده از پیام رسانهای خارجی و استفاده از پیام رسانهای داخلی درحال انجام است که واجب شرعی است.

فقها می فرمایند (سلوک طریق مظنون الخطر حرام است) این کانالها و پیام رسانهای خارجی مظنون الخطر نیستند بلکه مقطوع الخطر هستند  و هرچه سریعتر باید از این پیام رسانها خارج شویم و به پیام رسان داخلی بپیوندیم.

پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)