شنبه 19 اسفند 1396

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

مشروح خطبه های نماز جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

 

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:

از فضائل حضرت فاطمه زهرا باید درس گرفت و مشغول زیبایی های بی اهمیت دنیوی نشویم

حضرت آیت الله موسوی جزایری در خطبه اول نماز جمعه امروز ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا و روز زن، مردم را به ایمان و‌تقوا داشتن جهت ترس از خدا دعوت کردند و بیان داشتند:

خداوند ما را مورد شفاعت حضرت فاطمه زهرا (س) قرار دهد، کسی که وقتی جبرئیل خواست خمسه طیبه را معرفی کند، از نام بردن نام ایشان آغاز کرد. یکی از راه های شناخت عظمت حضرت فاطمه زهرا، نامی است که برای ایشان برگزیده اند زیرا این نام ها شان نزول دارد و پیغمبر از خود مبادرت نمی فرمایند و منتظر اذن خداوند می مانند تا نامی برای شجره خود برگزیند. در کتاب اخبار صحیحه ۲۰ اسم برای حضرت فاطمه زهرا نام برده شده که هرکدام حاوی یک فضیلت است.


ایشان در ادامه سخنرانی خود و در رابطه با نام های حضرت فاطمه، بیان کردند:

در کتابی دیگر ۹ اسم برای ایشان نام برده شده که اعم از؛ فاطمه، صدیقه، مبارکه، کوثر، طاهره، راضیه، مرضیه، محدثه و زهرا است. راویان می گویند که معنی فاطمه به این شکل است که از هر شر، کدورت و بدی جدا شده که پاکی و طهارت محض را ابلاغ می کند.


نماینده ولی فقیه افزودند:

در زمان جهالیت، کفار قریش دختر را جز اولاد حساب نمی کردند که در همان بحبوحه، سوره کوثر در همین راستا خطاب به پیامبر نازل شد.
دیگر نام این حضرت که مشهور هم نیست، حانیه نام دارد که معنی فراتر از محبت دارد، همانطور که پیامبر اکرم(ص) گفتند، (ام ابیها) برای پدرش مادری کرد.


امام جمعه اهواز تاکید کردند:

حال که از مشخصه های درخشان حضرت  زهرا دم میزنیم، چه خوب است که مانند ایشان رفتار و عمل کنیم، اما متاسفانه اکنون خلاف این امر را شاهد هستیم و برخی زنان را زیبایی های بی اهمیت دنیا مشغول کرده است. حضرت فاطمه زهرا با دعا و‌طلب خیر برای مردم اطراف خود نوعی حقوق بشر را به سایرین می آموختند.


نماینده ولی فقیه در پایان با اشاره به ظلم هایی که به حضرت زهرا روا شد یاد آور شدند:

حضرت فاطمه زهرا از کسانی که به اسلام و ولایت ظلم رساندند متالم شد، آن ها نیز به نزد آن حضرت جهت طلب آمرزش آمدند، حضرت فاطمه هم گفتند: شنیدید از پدرم که گفتند خشنودی فاطمه خشنودی من است و ناراحتی فاطمه ناراحتی من است؟ من خداوند و ملائکه را شاهد میگیرم که شما مرا ناراحت کردید و شکایتتان را به پدرم خواهم کرد، همچنین بعد از هر نماز نفرینتان می کنم تا خدا عذابش را بر شما نازل کند.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:

بی حجابی کج سلیقگی است/ این انقلاب اسلامی است و نه غربی، در راه معامله با خدا، نباید سست شد

حضرت آیت الله موسوی جزایری در خطبه دوم نماز جمعه، با اشاره به آغاز بازسازی طبیعت و لزوم احیای محیط زیست، بیان کردند:

این روزها مختص درختکاری است، اما روزهای این چنینی، محدود است و پس از آن کاشت درختان به ثمر نمینشیند. یقینا شما دلتان برای این کشور می سوزد پس تمام تلاشتان برای کاشت نهال جهت سلامتی محیط زیست را انجام دهید، هرنهال با نام یک شهید کاشته شود تا مسئله درختکاری فراموش نشود زیرا سخت مورد احتیاج کشور است.

ایشان در بیان مطلب دوم سخنرانی خود که همان ۲۰ اسفند و راهیان نور است، عنوان کردند:

بازدید از مناطق عملیاتی ابتکار بسیار زیبایی بود که پس از گذشت بیش از ۱۵ سال، به گونه ای گسترش پیدا کرده که از سطح کشور مسافر در این مناطق پذیرفته می شود که جمعیت آنان به بیش از ۶ میلیون رسیده است.


امام جمعه اهواز در رابطه با ۲۲ اسفند و سالروز تاسیس بنیاد شهید به امر حضرت امام خمینی(ره)، گفتند:

از زحمات بی وقفه مدیریت و‌کادر بنیاد شهید صمیمانه سپاس گذاریم زیرا از تلاش هایی که جهت ارائه خدمات به خانواده شهدا، توسط بنیاد انجام می شود خبر داریم.


حضرت آیت الله موسوی جزایری در رابطه با اظهار نگرانی های رهبر انقلاب، تصریح کردند:

مطلبی که دغدغه خاطر برای رهبر ایجاد کرده این است که، از زبان برخی معممین صحبت هایی شنیده می شود که این کلمه بار منفی بسیاری را با خود به همراه دارد و اشاره به "حجاب اجباری" می کند. این یعنی حجاب نمیخواهیم.
در جمهوری اسلامی هیچ کسی حق ارتکاب گناه علنی را ندارد اگر امروزه در برابر گناهی مانند مسئله حجاب بی اهمیت باشیم، فردای آن روز، گناه های دیگر مانند فساد، فحشا و  مشروب نیز عادی خواهد شد.

ایشان در ادامه متذکر شدند:

حلال محمد(ص) تا قیامت حلال و حرام آن تا قیامت حرام خواهد ماند. شما انقلاب کردید یا نکردید؟ این انقلاب اسلامی است نه انقلابی غربی، این انقلاب برای خدا بود پس هیچ عمل حرامی در ملا عام جایز نیست. مخصوصا که این مسئله بی حجابی دچار تحریک جوانان و کشاندن آنان به ورطه فساد می شود. این عمل مانند سوراخ کردن کشتی توسط یک نفر و‌غرق چندین نفر است.

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه مسئله که بی حجابی کج سلیقگی است بیان کردند:

ما برای این انقلاب، با خدا معامله کردیم نباید در این راه به مرور زمان سست شویم. تا آخرین نفس و‌قطره خون در این راه باید ایستاد.

ایشان در پایان دستگاه های دولتی، مدیران و‌ قوای سه گانه رو مورد خطاب  قرار دادند و از ایشان خواستند تا موضع خود را حمایت از محرومین و قشر کارگر، قرار دهند تا مشکلاتشان حل شود.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر زعیم حوزه های علمیه استان خوزستان حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)