چهارشنبه 11 بهمن 1396

دیدار مدیران دفاتر پاسخگویی به مسائل شرعی

دیدار مدیران دفاتر پاسخگویی به مسائل شرعی

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با بیان اینکه وظیفه روحانیت تبیین و ‌روشن ساختن مسائل، شک و‌شبهات شرعی است گفتند:

قبل از انقلاب بازار سوالات بی دینی و مارکسیسم بسیار رایج بود. در آن زمان هرکسی که نماز در مکان عمومی می خواند او را مسخره می کردند، اما اکنون به برکت انقلاب می توان ادای فرایض دینی کرد لذا وضعیت زمان قبل از انقلاب با کنون قابل قیاس نیست.


ایشان افزودند:

در آن زمان میانگین سنی صفوف نماز پنجاه سال به بالا بود و ردی از جوانان پیدا نمی شد اما کم کم همین جوانان شروع به ایجاد فضای انقلابی کردند و مساجد برای آن ها به پایگاه انقلابی مبدل شد. این امر لطف بزرگی از جانب خداوند بود که باعث شد شاه و جامعه بی دینی آن از بین برود.

حضرت آیت الله موسوی جزایری در ادامه جلسه ضمن درخواست ایجاد واحدهای پاسخگویی به مسائل شرعی در سطح اهواز، عنوان کردند:

اکثر مناطق اهواز واحدهای پاسخگویی ندارند و نیاز به توسعه در این زمینه داریم. اکنون اطلاعات با کیفیتی در زمینه پاسخگویی های دینی وجود دارد و لازم است که روحانیون به روز باشند. در پاسخگویی به مسائل شرعی نباید مبادرت کرد مگر اینکه یقین داشته باشیم. 


نماینده ولی فقیه در خصوص پاسخ به سوال اقامه نماز جماعت در روز جمعه در مساجد همزمان با نماز جمعه بیان داشتند:

خیر، بنده با این موضوع مخالفم زیرا از اول انقلاب بر همین منوال بوده که به احترام نماز جمعه سایر نماز ها تعطیل شود. امام معتقد بود که باید نماز جمعه برپا گردد، اگر ولایت فقیه را قبول داشته باشیم، همانطور که از امام معصوم پیروی می کنید از ایشان نیز باید پیروی کرد، لذا از بابت رعایت این امر باید تمام دستورات را به جا بیاوریم.


ایشان در خصوص نحوه پرداخت خمس  بیان کردند:

اگر خونه ای که می خواهند خمس آن را دهند از طریق ارث باشد خمس ندارد و طبق فتوای امام هدیه است. بنابراین زمان خمس گرفتن باید پرسید که مال را چگونه بدست آورده است. اگر هم شخصی با قسط و جمع آوری به مرور، خانه بسازد بازهم خمس نیاز نیست. اگر شخصی نیز بخواهد برای اولین بار خمس بدهد و نتواند همه خمس را به دلیل ناتوانی مالی یکجا بپردازد می توان استثنا قائل شد و بخشی از خمس را بخشید.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)