جمعه 29 دی 1396

مشروح خطبه های نماز جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶

مشروح خطبه های نماز جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶

 

�حضرت آیت الله موسوی جزایری در ابتدای خطبه اول نماز جمعه با اشاره به تقواپیشگی جهت دوری از اعمال شیطانی، گفتند:

 

تقواپیشگی باعث ثبات و عدم لغزش حتی در پل صراط است.

چه کسی در آن روز پایش می لغزد و در جهنم سرنگون می شود؟ کسی که در دنیا ثبات نداشته و نتوانسته نفس خود را حفظ کند. از خداوند می خواهیم به حق زینب کبری که این روزها متعلق به آن بزرگوار  است، این توفیق را به ما عنایت کند.

 

ایشان ادامه دادند:

 

حضرت زینب نائب الزهرا (س) است و نائب بودن ایشان در یکی از اشعار عرب اینگونه مطرح می شود که:

پدر و مادرم فدای آن بانویی باد که مصیبت های مادرش را تحمل کرد اما با صبر به ارث برده از پدرش در برابر مصیبت ها ایستادگی کرد.

نقش بزرگ حضرت فاطمه زهرا(س)، بعد از رحلت پیامبر(ص) که در جمع همگان خطبه خواند و ولایت امیر المومنین(ع) را اثبات و از حق دفاع کرد تا از انحرافات جلوگیری کند به طبع دختری خواهد داشت که بعد از به شهادت رسیدن برادر خود نیز خطبه می خواند، با این تفاوت که حضرت فاطمه زهرا(س) در عزت و احترام میان زنان در مسجد خطبه خواند و دشمنان را به نقد کشید و جلالتش محفوظ ماند اما حضرت زینب(س) در بازارهای کوفه و شام، در اسارت دشمن خطبه خواند. اما با توجه به صبر علوی و متانتی که از پدر به ارث برده بود، در ساحتش هیچ تزلزلی پیدا نشد. بنی امیه را رسوا کرد و امامت امام حسین(ع) را به اثبات رساند در حالی که اسارت، هیچ ضعیفی در ساحت مقدس و شخصیت وی بوجود نیاورد.

 

 

�نماینده ولی فقیه ادامه دادند:

 

حضرت زینب با بی ارزش ترین لباس های خود وارد مجلس شد و ابن زیاد را با بی اعتنایی خود خشمگین کرد، سپس ابن زیاد تصمیم گرفت با این سوال قلب حضرت زینب را به درد بیاورد و گفت: چگونه دیدی رفتار خدا را با برادرت حسین؟! که آن حضرت اینگونه پاسخ دادند: چیزی جز زیبایی ندیدم، خدا برای آنان شهادت را مقدر کرده بود و آنان قهرمانانه از شهادت استقبال کردند و به مراد دل خود رسیدند.

 

 

حضرت آیت الله موسوی جزایری با بیان اینکه جامعه اسلامی ایرانی باید درس تقوا را چنین از اهل بیت بیاموزد، عنوان کردند:

 

تقوا را زنان جامعه ما می توانند از حضرت فاطمه(س) و دخترش حضرت زینب(س) بیاموزند، درسی که از اهل بیت می توان گرفت نیز امر به معروف و نهی از منکر است، درسی که آن دو زن بزرگوار اسلام به ما دادند این است که در برابر مفاسد نباید ساکت بمانیم و مسئولیت پذیر باشیم. برای اینکه در روز قیامت انسان نسبت به خانواده و سپس مردم، مسئولیت دارد و این رفتار آن دو بانو مسئولیتی در قالب امر به معروف و نهی از منکر بود.

 

 

ایشان در پایان، امر به معروف و نهی از منکر را در قالب چنین مواردی برشمردند و بیان داشتند:

 

ایستادگی در برابر انحراف، اصلاح ذات البین، ارشاد و هدایت دیگران از امر به معروف و نهی از منکر هستند که ان شاالله خداوند سعادتش را به ما دهد. علاوه بر مسئولیت های سنگین و ارشاد، پرستاری دیگر خصلت زینب کبری بود، به همین دلیل روز تولدش را روز پرستار نامگذاری کردند که جای تبریک به این قشر دارد.

 

 

نصیحت آخر: اگر می خواهید با خدا باشید، خدا در کنار آدم های دل شکسته است. پس خدمت به خدا و عبادت می تواند پرستاری از والدین دلشکسته و ‌پیر باشد.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:

 

لزوم ایجاد پیام رسان های قدرتمند داخلی برای خروج جوانان از بازی دشمن احساس می شود

 

 

 

حضرت آیت الله موسوی جزایری در خطبه دوم نماز جمعه امروز، با اشاره به روز تاریخی چهارشنبه سیاه اهواز و برگزاری مراسمی طی این مناسبت که به روز ملی اهواز نیز نامیده شده است عنوان کردند:

 

به یاد دارید که در چنین روزی چه گذشت و چه شد که در تاریخ ما روز مهمی لقب گرفت. با وجود شهیدانی که در این راه دادیم اما پیروزی های بسیار بزرگی نیز به دست آوردیم. ۲۶ دی روز فرار شاه بود که مردم جشن بزرگی به پا کردند و بر مامورین سخت آمد، لذا بر آن شدند که انتقام سختی از مردم بگیرند که در ۲۷ دی ماه آن سال که بخشی سمت حسینیه اعظم و بخشی در دانشگاه اتفاق افتاد مورد هجوم ماموران رژیم قرار گرفتیم اما ما و مردم صبر کردیم.

 

 

�ایشان افزودند:

 

�در آن روز بنا را بر تحسن قرار دادیم و در حسینیه ماندیم. سرانجام آن ها عقب نشینی کردند و تاب مقاومت در برابر عزم راسخ ملت را نداشتند. ۶ بهمن زمانی که بختیار متوجه شد امام مصمم به تشریف فرمایی به ایران هستند دستور اشغال نظامی فرودگاه را داد اما بعد با مبارزات مفصل روحانیت و مردم، مجبور شد این اشغال نظامی را رفع کند تا اعلام آمادگی برای ورود امام شود.

 

 

نماینده ولی فقیه با اشاره به حادثه غرق شدن کشتی نفتکش سانچی و اعلام تسلیت به جامعه ایرانی، سخن از فضای مجازی به میان آوردند و افزودند:

 

پیامرسان های موجود در فضای مجازی، افسار همه ی آن ها به دست آمریکا و اسرائیل است در حالیکه ما می توانیم پیام رسان ملی، ایرانی داشته باشیم که افسارش دست اجانب نباشد بلکه دست خودمان باشد. در این راستا فعالیت های مختصری انجام شده است. جوانان ما اکنون مبتلا به این مسائل هستند و از هر دو طرف تغذیه می شوند در حالیکه می توانیم این موضوع را برطرف کنیم. این ها دام های شیطان است و مفسده های بسیاری دارد زیرا طراحی دشمن است. با وجود این رغیبان قدر باید پیامرسان قوی ایجاد کنیم تا با سرنوشت جوانان بازی نشود. به صورت جدی از این بخش که مربوط به وزارت ارتباطات کشور است می خواهیم چاره ای بیاندیشند.

پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)