شنبه 25 آذر 1396

مشروح خطبه های نماز جمعه 24 آذر 1396

مشروح خطبه های نماز جمعه 24 آذر 1396

حضرت آیت الله جزایری در خطبه اول نماز جمعه امروز ابتدا با ذکر آیاتی از قرآن مجید و با اشاره به پیش رو داشتن روز وحدت حوزه و دانشگاه گفتند: 

خداوند بعد از درس تقوا، اتحاد مومنین را بیان می کند. «و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا» همه بحبل الله که وسیله نجات شما است چنگ بزنید و متفرق نشوید.
این روزها روزهای وحدت و اتحاد است. ۲۹ آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه اشت که موسس آن بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی(ره) بودند. اما موسس اصلی وحدت شخصی جز پیامبر اکرم(ص) نبود.


نماینده ولی فقیه در استان خوزستان یادآور شدند: 

اقدامات رسول الله در ایجاد وحدت خدمتی بود که رسول خدا انجام داده است و اولین خدمت امام خمینی نیز در انقلاب همین ایجاد وحدت بود. امام خمینی نگرانی عجیبی از اختلاف میان علما، حوزوی ها و دانشگاهیان داشت زیرا نسبت به هم بد بین بودند. علما از زمان پهلوی اول نسبت به دانشگاهی ها نظر بدبینانه ای داشتند و آن ها را عده ای ملحد و غرب زده می شمردند در حالی که این مطلب کلیت نداشت بلکه در صفوف دانشگاه انسان هایی متدین و انقلابی فراوانی وجود داشتند‌. 


حضرت آیت الله جزایری افزودند: 

از طرفی دانشگاهی ها نیز نسبت به علما بدبین بودند و آن ها را مرتجع می دانستند که به درد مسائل امروزه نمی خوردند و از غافله تمدن بشری عقب هستند که این تصور نیز بسیار اشتباه است زیرا بسیاری از علما روشن فکر و سیاسی بودند و برای دردهای جامعه نسخه داشتند. دست های استعمار به این اختلافات دامن زده بود. امام خمینی در آن دوران از موضوعات این چنینی اظهار تاسف می کردند و گفتند تا زمانی که دانشگاه و حوزه علمیه بایکدیگر متحد نشوند انقلاب ما به خوبی پیش نخواهد رفت.  

ایشان تصریح کردند: 

امام خمینی در سخنرانی های خود به اتحاد و ‌یکی شدن بسیار اصرار می کردند تا کار انقلاب و رسیدن به سرمنزل مقصود پیش برود، امام معتقد بودند تا زمانی که دعواها بین طبقات جامعه وجود دارد نمی توان باشاه مبارزه کرد. انقلاب ما زمانی پیروز شد که همه اقشار و طبقات جامعه باهم متحد شدند و به امام لبیک گفتند، حوزوی ها و دانشگاهیان دست در دست یگدیگر به پیروزی انقلاب کمک کردند. این است که اتحاد اعجاز آفرین و اختلاف بسیار مضر است.

نماینده ولی فقیه معنی اتحاد را چنین تشریح کردند:

در سمینارهای مختلف از معنی اتحاد می پرسند، اتحاد یعنی متد درسی حوزه و دانشگاه یکی شدن نیست زیرا مقصود چنین نیست بلکه مقصود ما در اهداف مشترک در کنار هم باشیم. ما مسلمان هستیم و هدف و مسئولیت های سنگین داریم که نمی توانیم با اختلاف به آنها دست پیدا کنیم. «اللهم انا نرغب الیک فی دولة کریمه» را که دانشگاهیان می خوانند و هم حوزوی ها، خود این یک هدف و مسولیت است. ما آرزوی داشتن دولت کریمه را داریم که اسلام به اوج عزت، مسلمین به اوج قدرت، مفسدین به اوج ذلت و منافقین و کفار که رأس آن ها آمریکا است به ذلت برسند. آیا این امور با اختلاف امکان پذیر است؟ 


حضرت آیت الله موسوی جزایری با اشاره به در خطر بودن قدس شریف ، بیان داشتند: 

قدس اولین قبله ما بوده و متعلق به اسلام است که معبدی اسلامی بود. مسجد الحرام، مسجد النبی و مسجد الاقصی در روایات سفارش شده از هر نقطه جهان به آن ها بروید. مگر می شود که مسلمانان از قدس دست بکشند؟ ابدا چنین نخواهد شد مگر از روی جنازه همه حرکت کنند. رییس جمهور آمریکا ادعای پایتختی قدس را برای اسرائیل دارد که این حرف خون مسلمین را به جوش آورده است. بنابر این همه مسلمین باید کنار هم، دانشگاهیان، علما و اقشار مختلف مردم نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان اسلام به پاخیزیم و نگذاریم این سیاست عملی شود. آن ها منتظرند تا مردم از اعتراض ها خسته و دست بکشند سپس ملعون ها کار خود را انجام می دهند، ما سیاست آن ها را امتحان کردیم. این بار نباید بگذاریم کار خود را بکنند. 

ایشان تاکید کردند: 

فلسطینی ها نیز یک پارچه، قیام‌ مقدس و نهضتی عظیم به پا کرده اند، همینطور سایر کشورهای جهان اسلام به خصوص ام القری جهان اسلام یعنی جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خامنه ای.


حضرت آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در خطبه دوم با اشاره به مناسبت های روز فرمودند:

۲۷ آذر ماه با شهادت آیت الله مفتح است که از منادیان وحدت بودند. دو عالمی که جهت ایجاد وحدت وارد دانشگاه شدند شهید مطهری علامه مجاهد و دیگری شهید آیت الله مفتح بودند که می توان آن ها را از پیشتازان وحدت در حوزه علمیه و دانشگاه دانست که به دست گروهک منافق فرقان به شهادت رسیدند. این گروهک مانند خوارج، فکر می کردند متدین هستند اما با آن تعصبات فراوان انسان های احمقی بودند، بی عقلی مرضی لاعلاج است. گروهک فرقان، اسلامی خشن و منحرف را ایجاد کرده بودند، افراط و تفریط بسیار ناخوشایند است که باید از آن تجربه حاصل کرد.

ایشان در ادامه بیانات خود با اشاره به حادثه تصادف اتوبوس دختران راهیان نور بیان کردند: 

ماشین تند رو باعث ایجاد یک فاجعه بزرگ و به شهادت رساندن چهارتن از دختران شده که مصیبتی برای همه ایجاد کرده است.
ان شاالله خداوند این شهدا را با فاطمه زهرا(س)محشور بگرداند و به خانواده های آن ها صبر عطا کند. مصدومین نیز به نزد خانواده های خود بازگشتند. 

نماینده ولی فقیه سومین مطلب خطبه را چنین تشریح کردند:

هروقت خدمتی دیدیم باید سپاسگزار باشیم و هر زمان شاهد ایراداتی بودیم نیز باید بیان کنیم. خدماتی که این روزها در شادگان با وجود آمار بالای بیکاری انجام شده است جای بسی تقدیر دارد که چند روز پیش با حضور معاون اول رییس جمهور فاز اول آن افتتاح شد. این کارخانه ۸۰۰ هزار تن در فاز اول، تولید فولاد خواهد داشت که موجب ایجاد ۷۰۰ نفر اشتغال با قول بومی بودن آن ها است. افتتاح شرکت نورد خرمشهر با تولید ۶۰۰ هزار تن تولید و بالای ۳ هزار نفر اشتغال از دیگر خدمات اخیر دولت به استان خوزستان بوده است. 

ایشان ادامه دادند: 

در نزدیکی مسجد سلیمان کارخانه آلومینیوم فاز اول آن افتتاح شد. همچنین در کنار آن ساخت کارخانه پتروشیمی که خوراک آن از لوله گاز مسجد سلیمان است با اشتغال ۲ هزار نفر راه اندازی شده است. در دیگر شهرستان محروم استان که شهرستان اندیکا می باشد آبرسانی برای ۱۱۱ روستا انجام شده است.


امام جمعه اهواز با بیان اینکه تذکراتی به هیئت دولت در شورای اداری اخیر داشته ایم، عنوان کردند:

در رابطه با انتقال آب استان خوزستان و موضوع اشتغال بومی ها نظرات خود را گفته ایم که در جلسه با حضور اعضای هیئت دولت تذکراتی ارائه دادیم. همانطور که بیان شد اولویت جهت اشتغال می بایست که با بومی های استان خوزستان باشد. خلاف شرع است اگر ایجاد اشتغالی در محلی صورت بگیرد اما از جوانان آن استفاده نشود زیرا باعث ناراحتی جوانان می شود. خیری که به خانه رواست به مسجد حرام است. آیا ما برای موقعیت های شغلی در سایر استان ها خواستار حضور خوزستانی ها بودیم؟ قطعا نه‌.

ایشان ادامه دادند: 

در فولاد مبارکه اصفهان شنیده اید که نیروی خوزستانی باشد؟ در استان ما متخصصین حوزه های مربوطه موجود هستند اما از آن ها برای فعالیت در استان خود چشم پوشی می شود. اگر به توانایی متخصصین و نیروهای بومی شکی وجود دارد پس برای آن ها دوره های تخصصی بگذارید تا تقویت شوند. بنابراین حقیقتا، ندادن اولویت به بومی ها با بهانه رتبه های علمی قابل قبول نیست.

حضرت آیت الله موسوی جزایری در رابطه با مطالبات اشتغال بومی ها بیان کردند:

۴۵ نفر از ائمه جمعه به من جهت اعتراض شدید به استخدام با روال غلط، نامه نوشتند که این نامه برای رییس جمهور هم بود. ما به نیابت از مردم عزیز پیگیر موضوعات خواهیم بود. همچنین اهالی محترم کوی علوی خواستار راهپیمایی برای محکوم کردن رییس جمهور آمریکا نسبت به تعرض به قدس، دوشنبه ساعت ۱۰ صبح، شدند. ما نیز موافقت کردیم و بسیار خرسند هستیم زیرا باید نشان دهیم از این موضوع دست نخواهیم کشید و خسته نخواهیم شد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)