شنبه 11 آذر 1396
نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:

 معامله با خداوند راز جاودانگی علامه طباطبایی است

 معامله با خداوند راز جاودانگی علامه طباطبایی است

 

آیت الله جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در جمع علما برجسته کشوری با بیان اینکه گرد هم آمدیم تا عرض ارادتی به دار القرآن که یادگاری از استاد عظیم‌الشان آیت الله طباطبایی را اجابت کنیم، اظهار کردند: چه سری در کار است که خدمتگزاران بسیاری آمدند و رفتند اما میان آن ها برخی ماندگار، جاودانه، فراموش نشدنی و همه را مدیون خود می کنند، وجود دارند؟ که از نمونه های بارز این جاودانگی، آیت الله امام خمینی(ره) و آیت الله طباطبایی هستند. تا ۲۰۰ سال دیگر هم علامه طباطبایی در کنار علما شاخص بسیاری به عنوان علامه ای از قم در این اعصار متاخر جاودانه خواهد بود.

ایشان تصریح کردند: معامله با خدا سر جاودانگی این علما است  و خداوند آن ها را عزیز خود کرد. آیت الله بهجت می گوید که آیت الله طباطبایی در علم فقه و اصول از آیت الله خویی چیزی کم نداشتند. 

ایشان با بیان اینکه علامه طباطبایی دارای توانایی علمی بالایی بود، اظهار کرد: وی از باب تواضع به قدری عمامه خود را کوچک کرده بود که انقطاعی در سر او ایجاد شده بود. به طور کلی از سلک اظهار مرجعیت و بزرگ نمایی خود   را خارج کرد. 

آیت الله جزایری بیان کردند: علامه طباطبایی گاهی اوقات با اینکه علم بالایی در تحلیل و تفسیر داشت اما از باب تواضع از اظهار نظر در جمع ممانعت می کرد. اما به هنگام اینکه می دید احکام قرآن به خوبی ادا نمی شود داد سخن را بالا می بردند.

ایشان اذعان داشتند: بعضی ها احکام قرآن را بیان می کردند اما آیا اینها کافی است؟  قرآن‌دارای رموز بسیاری است و در آن زمان تفسیر قرآن به صورت رسمی انجام نمی شد. آیت الله طباطبایی این خلاء  در  قم را احساس کردند و برنامه تفسیر قرآن را با تلاش فراوان تشکیل داد و پای آن استقامت کرد.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با بیان اینکه شخصا مرید علامه طباطبایی هستم زیرا در راه خدا استقامت کرد، تصریح کردند : در مرحله دوم علامه طباطبایی بررسی کرد که جامعه به چه چیزی نیاز دارد که متوجه غرب زدگی آن در دهه ۳۰ شد که جامعه را تحت فشار قرار داده بود.
 در آن بحبوحه ای که اسلام مظلوم بود علامه طباطبایی احساس کرد که نیاز جامعه ما زدودن فلسفه های مکاتب شرق و غرب است.

ایشان عنوان کردند: در آن مقطع علامه طباطبایی مقایسه نظریات فلسفی مختلف غربی با حکمت اسلامی را آغاز کرد و به گونه ای عالمانه بحث می کرد که ضعف های آن فلسفه ها را مبرهن و قدرت حکمت ناب محمدی را به اثبات رساند. کتاب فلسفه روش رئالیسم یا اصول فلسفه نتیجه آن جلسات شد که تا به کنون نمی توان کتابی به مانند آن یافت کرد.

حضرت آیت الله جزایری در پایان خاطر نشان کردند: ۳۶ سال از وفات این مرد بزرگ می گذرد و جاودانگی آن را به مانند امام خمینی، حس می کنیم. حکمت الهی این است که برای یکسره کردن ظلم مبارزه کنیم. امام نیز به این تشخیص رسید و به کمک خداوند سرانجام به پیروزی در این راه نائل شدیم.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)