چهارشنبه 24 آبان 1396

خطبه ای نماز جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۶

خطبه ای نماز جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۶


حضرت آیت الله موسوی جزایری در خطبه اول نماز جمعه این هفته اهواز با توصیه همه به تقوای الهی فرمودند:

 زندگی خود را از گناه پاک کنیم و از وسواس شیطان دوری کنیم و به خدا روی آوریم و در سختی‌ها به او توکل کنیم و به اولیاءش یعنی محمد مصطفی‌(ص) و اهل بیت توسل کنیم.

یکی از بهترین مصادیق توسل به اولیاء، زیارت اربعین و به پا داشتن اربعین است. خوشا بحال عزیزانی که در این مسیر موفق هستند و به زیارت می‌روند. خوشابحال کسانی که با پای پیاده به زیارت اربعین می‌روند.

الحمدلله شاهد آن هستیم اربعین حسینی(ع) سال به سال با عظمت و شکوه بیشتر برگزار می‌شود و این یک نعمت الهی و توفیق او است که شکر آن واجب است هر چند زبان ما برای شکر قاصر است.

ایشان در ادامه گفتند:

جمعیتی بیش از دو میلیون نفر از کشور ما گذرنامه و ویزا گرفتند تا آماده رفتن شوند و تا روز اربعین جمعیت بیش از این می‌شود. چه نعمتی بالاتر از ارتباط ملت ما از این طریق با ختم انبیا محمد مصطفی(ص) و علی مرتضی(ع) و فاطمه زهرا(س) است. بخشی از این ویژگی‌ها عبارتند از؛ زیارت اربعین علامت ایمان کامل است و به معنای تشیع و مکتب انسان‌ساز محمد و آل محمد علیهم سلام است.
روایت آقا امام حسن عسکری(ص) معروف است که حضرت ۵ چیز را برشمردند که نشانه ایمان است" الجهر ببسم الله الرحمن الرحیم" یعنی بلند گفتن بسم الله در نماز، دوم "التختم بالیمین" یعنی انگشتر به دست راست گذاشتن سوم " تعفیر و الجبین" یعنی انسان وقتی سر به سجده می‌گذارد سر خود را روی خاک،مهر گذارد و چهارم "۵۱ رکعت نماز در شبانه روز" یعنی ۱۷ رکعت نمازهای واجب و ۳۴ رکعت نماز های مستحب و پنجم " زیارت اربعین سید الشهدا" است.

وی گفتند:

 ما موظف به ابراز مودت و محبت به ذی القربی هستیم طبق آیه شریفه که می فرماید" قُل لا اَسئلَکُم علیه اَجراً الا المودة فی القُری" نزد پیامبر آمدند و گفتند: مزد این خدماتی که انجام دادید چه بدهیم. پیامبر فرمود: صبر کنید که در این حین آیه نازل شد که به آنها بگو من مزدی از شما نمی‌خواهم جز اینکه به ذی القربی یعنی اهل بیت محبت کنید.
  
ایشان ادامه دادند:

زیارت میلیونی اربعین یکی از بالاترین اظهار محبت و مودت به خاتم المرسلین محمد مصطفی (ص)است برای اینکه امام حسین (ع) راس ذی‌القربا است. وقتی با پای پیاده فرسخ‌ها انسان راه می‌افتد برای زیارت مرقد آن حضرت این یک ابراز محبت و مودت تعظیم است.
مودت تعظیم مزور به معنای این است که با پای پیاده به زیارت بروی. در احوالات ائمه نوشتند امام حسن مجتبی(ع) میخواست به مکه برای زیارت خانه خدا برود و افرادی وسیله می‌دادند که با پای پیاده خسته می‌شود اما حضرت می‌فرمود: نه حق است برای تعظیم مزور با پای پیاده بروم.

خطیب نماز جمعه فرمودند:
سومین ویژگی زیارت اربعین امام حسین (ع) این است که بالاترین مکتب تربیتی و انسان را تربیت می‌کند. یکی از علمای بزرگ در کتاب خود نوشته" قد اهتدى بالحسین علیه سلام علیٰ الحق کثیرون " در زمانی که همه وسایل تربیتی عاجز بود تنها توسل به خامس آل عبا سیدالشهدا (ع) است که افراد گمراه را هدایت کرد و این از برکات امام حسین است چون مصباح هدایت و سفینه النجاة است.

وی با اشاره به راهپیمایی اربعین گفتند:

شیخ جعفر در کتاب خود به نام خصائص الحسینیه خطاب به خود می‌فرماید: ای جعفر ریشت سفید شد و ۶۰ سال از عمرت گذشت ملاقات خدا نزدیک شد برای سفر آخرت چه توشه‌ای اندیشیده‌ای؟ سپس یکی یکی اعمال خود را می‌نویسد و هیچ‌کدام از اعمال را قبول نمی‌کند و می‌گوید ناقص هستند و در آخر می‌فرماید: ای جعفرهیچ چیزی برای تو نمانده است جز توسل کنی به سفینه نجات یعنی امام حسین علیه سلام زیرا کشتی امام حسین وسیع و سریع است.

ایشان فرمودند:

 چهارمین ویژگی زیارت اربعین انس و الفت بین دل‌ها است. الفت بین دل‌ها کار خدا است وخدا به پیامبر می‌فرماید: اگر تمام ملک زمین، ثروت تو بود و خرج می‌کردی که دل‌ها را انس دهی، نمی‌توانستی. خداوند این موهبت را به امام حسین داده است و چند سالی است که ما موفق هستیم در موج زیارت اربعین باشیم و سیل جمعیت را از هر طرف می‌بیند و همه را خواهر و برادر خود می‌داند و احساس الفت عجیب بین همه وجود دارد. خدا قبول کند از خواهران و برادران عراقی که درهای خانه باز، موکب‌های متعدد و چه پذیرایی از زائر سیدالشهدا میکنند و از سرتاسر دنیا می‌آیند.

وی در پایان گفتند: 
به یکی از یاران امام حسین به نام عابس بن ابي شبيب شاکری گفتند: چرا این کارها را می‌کنی؟ گفت: عشق امام حسین من را دیوانه کرده است.
امیدواریم که ان‌شاءالله یک عشقی از وجود مقدس امام حسین در دل‌های ما تابیده شود.

خطیب جمعه اهواز در ابتدای خطبه دوم ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی و پیروی از معصومین به بیان مناسبات هفته جاری پرداختند: 

۱۳ آبان

آیت الله موسوی جزایری در این خصوص فرمودند:
روز ۱۳  آبان شامل چندین مناسبت است.
سال ۴۳ در مجلس شورای ملی قانونی تصویب شد به نام کاپیتولاسیون که طبق مفاد آن  تبعه آمریکا در ایران مصونیت کامل قضایی دارند بعد از آن حضرت امام سکوت را شکستند و اعتراض شدید کردند.
 همچنین تبعید امام رحمه‌الله علیه به ترکیه نیز در روز ۱۳ آبان اتفاق افتاد که در آن روزها روزنامه‌ها به صورت مختصر اشاره و علت تبعید را مخالفت با مصالح کشور بیان کردند 
 سال ۱۳۵۷،روز ۱۳ آبان تکرار شد؛ در دانشگاه تهران دانشجویان به تحسن علیه شاه نشستند و دانش آموزان از مدارس اطراف به طرف دانشگاه راهپیمایی کردند تا از برادران دانشجو اعلام پشتیبانی کنند وقتی به نزدیکی دانشگاه رسیدند گارد دانشگاه آنها را به رگبار بست و  بیش از ۵۰ نفر را به شهادت رساندند ؛ تلویزیون این اتفاق را نشان داد و کسانی که نسبت به انقلاب مردد بودند تصمیم گرفتند به انقلاب بپیوندند. 
۱۳ آبان سال ۵۸ به گوش دانشجویان خط امام رسید که سفارت آمریکا در حقیقت لانه جاسوسی است.
 با توجه به اسنادی که پیدا کردند معلوم شد آقای مصدق که در  ۲۸ مرداد مورد کودتا واقع شد، قبل از آن یعنی در روز ۲۵ مرداد آیت‌الله کاشانی به مصدق نامه نوشته بود که بو می‌برم که یک کودتایی در راه است اما مصدق تکذیب کرد. مصدق همه وحشتش از انگلیس بود به علت اینکه همه نفت دست انگلیس بود او فکر می‌کرد آمریکا دشمن نیست و سعی می‌کرد از آمریکا حمایت بگیرد.

ایشان فرمودند:
شیطان( آمریکا) قابل اعتماد نیست. ملی شدن صنعت نغت ارتباطی به آمریکا نداشت و برعلیه انگلیس بود در آن زمان و در این باره رهبر انقلاب فرمودند: انگلیسی‌ها کودتا نکردند و کسانی کودتا کردند که آقای مصدق به آنها متکی بود و به آنها اعتماد داشت که پشتیبانی او را می‌کنند.

ببینید که امام فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است و باید بشناسیم دشمن چقدر مرموز است ولی الان که ترامپ دولت آمریکا را به دست گرفته حُسنی که دارد این است که ظاهر و باطن یکی است و پشت پرده چیزی ندارد و علنی است و دشمنی خود را نسبت به ملت ایران از حد خارج کرده است.

پقانون کاتسا
 جدیدا قانون کاتسا تصویب شد که از ماهیت آن بی خبریم اما به معنای مادر تحریم‌ها است؛ مسئولان ما نسبت به این قانون پاسخ دادند که هر کاری که میخواهید میتوانید انجام دهید ما نسبت به برجام تا آن زمان پایبندیم که برای ملت ایران منافعی داشته باشد و هر وقت ببینیم نفعی ندارد و تنها فشاری بر ما است بنا بر فرموده مقام معظم رهبری آن را آتش می‌زنیم و به هیچ وجه تعهدی نخواهیم داشت و آنها را از کرده خود پشیمان خواهیم کرد.

امام جمعه اهواز در ادامه گفتند:
در یک تصمیمی که هم ایران و هم روسیه به آن رسیده و تصمیم صحیحی است این است که ما دلار را از صحنه مبادلات خود خارج کنیم. اقتصاد ما در داخل مقاومتی و مبادلات مالی ما با کشورها با پول ملی یعنی ریال و تومان است چه لزومی دارد این پدیده استعماری یعنی دلار را وسط بکشانیم ما با همین پول ملی مبادلات را انجام می دهیم که این حل کننده مشکلات اقتصادی ما است 

 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)