چهارشنبه 04 مرداد 1396

مشروح خطبه های نماز جمعه 30 تیر 1396

مشروح خطبه های نماز جمعه 30 تیر 1396

حضرت آیت الله موسوی جزایری در خطبه اول نماز جمعه

 با اشاره به ۲۵ شوال (برابر با ۲۹ تیر ماه) شهادت مظلومانه ی امام جعفر بن محمد صادق علیه السلام فرمودند:

دین ما اسلام است و در راس همه ی امامان هم امام علی علیه السلام است. پس چه خصوصیتی وجود دارد که ما خود را شیعه ی جعفری می نامیم؟ و رئیس مذهب خود را امام جعفر صادق (ع) می دانیم؟
این باور بر این اعتقاد است که:
در زمان آن حضرت دوران طاغوتی بنی امیه در حال افول و انحلال بود و بنی عباس نیز هنوز در آغاز راه بودند و به قدرت زیادی نرسیده بودند. فرصتی ایجاد شد تا حضرت جعفر صادق (ع) خطوط، اصول و مبانی مذهب حق جعفری اثنی عشری را برای جهانیان روشن و پیاده کند. مقداری از این وظایف برعهدی پدرش امام محمد باقر (ع) بود و باقی آن بر عهده ایشان بود. البته دیگر امامان نیز در این هدف تا حدودی مشارکت داشتند تا زمان وجود مقدس امام زمان (عج) که ۶۰ سال از دوران غیبت صغری، احادیث و توقیعات از طرف ایشان، در رابطه با وظایف، مصلحت و محرمات برای ما آورده شده است.
اما چون اوج تبلور آن در دوران امام جعفر صادق (ع) بود مذهب ما منصوب به ایشان می شود. 

 روایات صحیح برهان استحکام مذهب شیعه

 مذهب شیعه جعفری براساس روایات به ویژه از سوی امام جعفر صادق (ص) مبانی بسیار مستحکم، با ادله ی واضح دارد. از لحاظ دینی و منطق یک مذهب غنی است و برای همه ی آن دلیل و برهان محکم داریم.

 امام از دیدگاه اخروی:

رکن اول: انتخاب امامان حق

يَوْمَ نَدْعُو كُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ ۖ فَمَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَأُولَٰئِكَ يَقْرَءُونَ كِتَابَهُمْ وَلَا يُظْلَمُونَ فَتِيلًا

(به یاد آر) روزی که ما هر گروهی از مردم را با پیشوایشان (به پیشگاه حقیقت) می‌خوانیم، پس هر کس نامه عملش را به دست راست دهند آنها نامه خود را قرائت کنند و کمترین ستمی به آنها نخواهد شد.(اسراء/71)

امامان حق و باطل
در روز قیامت مردم را به رهبری امامانشان صدا می زنند. در قرآن مطرح است که امامان به دو دسته حق و باطل تقسیم می شوند. اهل باطل هستند نیز امام دارند و آنها نیز با امام خود به پیشگاه حق فراخوانده می شوند. 

نتایج اعمال دنیا در آخرت 

وَمَنْ كَانَ فِي هَذِهِ أَعْمَى فَهُوَ فِي الْآخِرَةِ أَعْمَى وَأَضَلُّ سَبِيلًا 

و هر كه در اين [دنيا] كور[دل] باشد در آخرت [هم] كور[دل] و گمراهتر خواهد بود. (اسراء/ 72) 

کسانی که امامانشان در دنیا حق بود و با بصیرت در روز قیامت نیز با چشمان باز وارد می شود. ولی آن کسی که در دنیا امام باطلی را انتخاب کرد در روز قیامت نیز بی بصیرت و نابینا وارد می شود زیرا در دنیا نیز چشم بصیرت نداشت تا را حق را درست بیابد.

رکن دوم: تبعیت از امامان حق

 روایتی مربوط به تبعیت از امامان حق:
زید شهام بیان می کند، حضرت به ایشان فرمود: تو ارتباطاتت با مردم خوب است. از زبان من به آنهایی که اهل اطاعت از اصحاب من هستند، سلام برسان، و به آنها بگو تقوای الهی را پیشه کنند و خویشتندار باشید. و در چیزی که از آنها می خواهم اجتهاد است.

اجتهاد بر دو نوع است: اجتهاد علمی و عملی

اجتهاد  علمی: زمانی که عالم و فقهی پس از پشتکار و تلاش بسیار مجتهد در علم می شود.

اجتهاد در عمل: یعنی تلاش و کوشش در عمل. به این معنا که تمام اعمالش را با معرفت و تقرب به خداوند انجام دهد.

نماز با کیفیت:

مومن واقعی نباید نماز را بدون توجه و سریع بخواند. نماز را با حضور قلب، آرامش برای تقرب به خداوند بخواند. نماز مومن معراج او است. پیامبر اکرم صلوات الله علیه با براق به معراج رفت و مومن نیز با نماز به معراج می رود. 

 بشارت خداوند به کسانی که نماز خود را صحیح می خوانند:

وَأَقِمِ الصَّلَاةَ طَرَفَيِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِينَ ﴿۱۱۴﴾

و در دو طرف روز [=اول و آخر آن] و نخستين ساعات شب نماز را برپا دار زيرا خوبيها بديها را از ميان مى ‏برد اين براى پندگيرندگان پندى است (هود/۱۱۴) 

هنگامی که انسان نماز خود را صحیح بخواند، کارهای خوب او، کارهای بدش را پاک می کند.

اهمیت نماز:

همسر امام صادق علیه السلام می فرماید: امام صادق علیه السلام در لحظات آخر عمر خود دستور دادند همه ی فرزندانشان به اتاقشان بیایند، و آن هنگام به آنها فرمود: شفاعت ما به کسانی که نماز خود را سبک بشمارند، نمی رسد.

حضرت آیت الله موسوی جزایری در خطبه دوم با اشاره به ۱۷ شهیدی که  روز قبل در نقاط مختلف استان تشییع شدند فرمود:

در خبرهایی که به دست بنده رسیده است استقبال از شهدا در حد اعلا بوده است و این نشان از وفاداری شما به راه امام و شهدا است.

شهدای انقلاب پیروان راه امام بودند

شهدا خود نیز از راه امام پیروی کردند به جبهه رفتند، جنگیدند، از جان گذشتگی و فدارکاری کردند و به شهادت رسیدند. ما به شهدا مدیون هستیم. و خوشا به حال شمایی که اینگونه به شهدا و خانواده ی شهدا احترام می گذارید.

 دهه کرامت :

در دهه ی کرامت حضرت معصومه و امام رضا (ع) متولد شدند که در طول این دهه مراسماتی برگزار می شود. شایسته است این دهه بزرگ شمرده شود.

◀️ سخنی از امام خمینی (ره)

امام خمینی (ره) فرمودند: نگویید مرکز کشور ما تهران است، جز آستان قدس رضوی حضرت رضا (ع) ما هیچ مرکزی نداریم.

ویژگی خاص حضرت معصومه سلام الله علیها: 

در شیعه امام زاده های زیادی داریم. برای هیچ یک از امام زاده ها زیارت نامه ای از قول امام نیامده است. تنها برای حضرت معصومه (س) که سعد بن سعد الاشعری قمی نقل می کند: خدمت امام رضا(ع) بودم، امام فرمود ای سعد ما یک امانتی در قم نزد شما داریم. سعد گفت: منظور شما حضرت معصومه (س) است؟ فرمودند: بله. کسی که با معرفت بر او زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود.

در روایتی دیگر آمده است: با شفاعت حضرت معصومه (س) تمام شیعیان می تواند وارد بهشت بشنود.

 مشکلات شرکت های گروه ملی:

استاندار محترم تلاش های فراوانی در این راستا انجام دادند ولی گویا گره هایی در تهران انداخته شده است.
این شرکت عظیم با چند هزار کارگر و با تولید مواد مصرفی و ارزشمند. اما الان بدانند که وضعیت اسف بار است، تولیدی انجام نمی شود و رکودی اتفاق افتاده است، حقوق کارکنان پرداخت نمی شود و بسیار در فشار هستند. در صورتی که اگر مقداری توجه از سوی مسئولین قضایی و اجرایی کشور صورت بگیرد، مشکلات حل می شود.
اگر مشکلات همین گونه بمانند و برای آنها تصمیماتی اتخاذ نشود و چاره ای اندیشه نشود مانند بیماری که به آن رسیدگی نشود به مرحله ی موت نزدیک می شود.
این شرکت یکی از مراکز تولیدات مهم کشور ماست. هزاران کارگر و کارمند  مشغول کار در آنجا هستند و هر کدام خانواده ای دارند. در نتیجه تذکر ما در این باره جدی است و خواهش می کنیم مسئولین قضایی و بانک ملی که مالکیت این شرکت را به عهده گرفته است، به این مسئله رسیدگی کنند.
 

پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)