شنبه 10 تیر 1396

کمک به یمن یک تکلیف شرعی می باشد

کمک به یمن یک تکلیف شرعی می باشد


خطبه اول:
حضرت آیت الله موسوی جزایری در ابتدای خطبه های خود خود و مردم را به تقوا الهی و برپایی عدل و احسان وصیت کردند.

ایشان همچنین اجتناب از محرمات الهی را لازمه ی پیروی از دستورات خداوند دانستند و فرمودند: باید محرمات الهی را که خداوند به صلاح ما ندانسته است را ترک کنیم و سعی کنیم که به سوی آنها نرویم تا بتوانیم به سعادت دنیا و آخرت برسیم.

اللهم انی اسئلک موجبات رحمتک و عظائم مغفرتک به این معنی است که: موجبات رحمت خداوند یعنی که خداوند را عبادت کنیم و از گناهان او بپرهیزیم.

ایشان با اشاره به ۸ شوال سالروز تخریب قبور اهل بیت در قبرستان بقیه فرمودند: در سال ۱۳۴۴ قمری نزدیک به ۱۰۰ سال از ماجرا گذشته است. با روی کار آمدن رژیم خبیث وهابی انگلیسی با حاکمیت عبدالعزیز جد پدری حاکمان کنونی عربستان براساس مبانی شوم و غلطی که داشت، قبور و صحن های ائمه اطهار را با خاک یکسان کردند. 

سنت پیامبر نیز بر زیارت قبور بود. ایشان می فرمودند: به زیارت قبور بروید تا دلهای شما جلا داده شود و حب محبت دنیا قبل های شما را نمیراند.

خطیب نماز جمعه اهواز بیان کردند: قبل از رحلت پیامبر قبور مسلمین مجلل ساخته نمی شد زیرا مردم قحطی به سر می بردند و حتی مسجد نبی نیز مسقف نبود زیرا در آن زمان مردم در فقر زندگی می کردند.

بعد از وفات رسول الله نخست به اجماع صحابه و سپس به اجماع تابعین بر این بود تا مرقد مطهر رسول الله (ص) و کسانی که در کنار او به خاک سپرده شده اند مجلل ساخته شود و حرم نیز گسترش پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه دادند: حجت شیعیان بعد رسول الله (ص)، امام علی علیه السلام می باشد و بعد از آن سایر ائمه معصومین برای ما حجت هستند.

شیعیان معتقدند که ائمه اطهار(ع) سخنان خود را از پدران خود نقل می کنند و آن را اصطلاحا سلسله الذهب می نامند. 

امام صادق علیه السلام پس از سقوط بنی امیه مرقد امام علی علیه السلام را ساختند. زیرا این کار در زمان بنی امیه ممکن نبود. 

اینکه شیعیان قدردان ائمه اطهار علیهم السلام هستند و حتی هم اکنون ستاد ساخت مرقدهای عتبات عالیات را تشکیل داده ایم از نعمت هایی است که خداوند به ما داده است. 

صدام خبیث نیز با زیارت و بازسازی حرم های ائمه علیهم السلام مخالف بود و بسیاری از مردم را به این دلیل به گلوله می بست اما پس از سقوط صدام کشور ایران در امور بازسازی و تذهیب گنبد مطهر ورود کردند و کارهای بسیار خوبی با مشارکت شما عزیزان انجام شده است.

"وَمَنْ یُعَظِّمَ شعائِرَ اللّه فَإنَّها مِن تَقْوی القلوب

هرکس شعائر الهی را بزرگ دارد ، این کار نشانه ی تقوای دلهاست. (سوره حج آیه 32)"

**احیای شعایر الهی افتخار و نعمت بزرگ است که خداوند بر ما منت نهاده است. 

"فَجَعَلَكُمْ فِي بُيُوت أَذِنَ اللهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ;

و شما را در خانه هايى قرار داد كه رفعت و جلالت دارد و از آن جا نام خدا به گوش ديگران مى رسد.(سوره نور/36)"

علامه سیوطی در کتاب الدر المنصور آورده است: از پیامبر سوال کرده اند منظور از بیوت چیست؟! پیامبر (ص) در تفسیر این آیه فرمودند: منظور از بیوت خانه های انبیاست در زمانی که زنده هستند و حتی پس از مرگشان محل قبورشان است.

سپس ابوبکر سوال کرد: آیا خانه ی علی علیه السلام و حضرت فاطمه نیز جزء این بیوت هستند؟ حضرت فرمودند: خانه علی و فاطمه از بالاترین و فاضل ترین خانه هاست.

ایشان ادامه دادند: برای شیعه واقعی بودن زیارت و بازسازی و عزاداری برای ائمه علیهم السلام کافی نیست. بلکه باید به دستورات آنها عمل کنیم و در تمام رفتارهای خود از آنها پیروی کنیم.

خطبه دوم:

نماینده ولی فقیه در خوزستان در ابتدای خطبه ی دوم  یک هفته از حوادث تیر ماه را بازخوانی کردند و فرمودند:
۶ تیر ماه ترور حضرت آیت الله خامنه ای توسط منافقین و عوامل آمریکایی رخ داد در روزی که ایشان برای سخنرانی در مسجد ابوذر تهران دعوت شده بودند.
۷ تیر ماه واقعه ی هولناک انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به ضایعه بزرگی برای امت و مصیبت عظمایی برای امام خمینی (ره) منجر شد که در آن ۷۲ تن از خبرگان و برجستگان امت و در راس آنها شهید مظلوم آیت الله بهشتی به شهادت رسیدند.

۸ تیر ماه در ۱۳۶۶ بمباران شیمیایی شهرستان سردشت توسط صدام ملعون که منجر به شهادت چندین هزار نفر شد. 

۱۱ تیر ماه روز شهادت عالم و جهاد بزرگ و جلیلی القدر مرحوم شهید آیت الله صدوقی است. ایشان بسیار دلسوز بودند و در راه انقلاب بسیار همت کردند و هنگامی که نخستین شهید از اهواز یعنی شهید کتانباف به شهادت رسیدند، نامه ای برای تسلیت با دست خط خود برای ما فرستادند.

۱۲ تیر ماه حمله ناجوانمردانه ی ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس کشور ایران بود که ۲۹۸ سرنشین را به شهادت رساندند.
 
تمام این اتفاقات یک قدر مشترک دارد و آن جنایت های آمریکا نسبت به ملت ایران است. چه به صورت مستقیم و چه به صورت پشتیبانی و حمایت های مالی. ما همه ی این اعمال را محکوم میکنیم و برای ملت ایران در برابر این مشکلات صبر جمیل از خداوند طلب می کنیم.

ایشان سپس به ارسال نامه رییس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در رابطه با یمن اشاره کردند و گفتند: در رابطه با یمن جریاناتی که استکبار جهانی توسط تروریست ایجاد کرده است در کشورهای متعددی وجود دارد که در کشور عراق به صورت گسترده تری شاهد آن هستیم. آنها از ما انتظار کمک دارند لیکن ما تا کنون سکوت کرده ایم و چیزی نگفته ایم. و اگر هم کمکی بوده است به صورت محرمانه انجام شده است.

حضرت آیت الله موسوی جزایری در ادامه بیان داشتتد: در سوریه نیز شهرهای متعددی توسط دشمن اشغال شده است. آنها نیز از ما انتظار کمک دارند و البته به این کمک ها نیز نیاز دارند. کمک هایی نیز صورت گرفته است اما به صورت محدود و محرمانه. 

اما در رابطه با یمن یک تکلیف شرعی است و در نامه ای که رییس مجمع جهانی شیعیان فرستاده است، به تمام کشورها مرتبط می شود.

خطیب نماز جمعه در اهواز فرمودند: در این نامه نوشته شده است که در موضوع دلخراش و فاجعه انسانی و شیوع بیماری وبا و قحطی در کشور مظلوم و ستم دیده یمن، مومنین و خیرین احساس مسئولیت بکنند.

ایشان افزود: اگر موضوع تکلیف و مسئولیت شرعی نبود قطعا برای ما چنین فرستاده نمی شد. یعنی آنها احساس تکلیف شرعی کرده اند و خواسته اند که پیش قدم باشید.

حضرت آیت الله جزایری در پایان خطبه های نماز جمعه تصریح کردند: این نامه یک اتمام حجت است. یعنی اگر به این مسئولیت و تکلیف اهمیت ندهیم در روز قیامت باید پاسخگو باشیم. من از مومنین می خواهم ستادی تشکیل دهند و اقدام به جمع آوری کمک ها کنند. تا این کمک ها به موقع به دست آنها برسد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)