پنج شنبه 01 تیر 1396
روز_بیست_و_ هفتم ماه مبارک رمضان ویژه برنامه "سحرخیزان" شرح_زیارت_جامعه_کبیره

قبل از آنکه مرگ ما فرا رسد آمادگی سفر به آخرت را داشته باشیم

قبل از آنکه مرگ ما فرا رسد آمادگی سفر به آخرت را داشته باشیم

 

حضرت آیت الله موسوی جزایری در ادامه شرح زیارت جامعه کبیره با اشاره به فراز،

"مَنِ اتَّبَعَكُمْ فَالْجَنَّةُ مَأْوَاهُ وَ مَنْ خَالَفَكُمْ فَالنَّارُ مَثْوَاهُ 
مَنْ جَحَدَكُمْ كَافِرٌ وَ مَنْ حَارَبَكُمْ مُشْرِك 8وَ مَنْ رَدَّ عَلَيْكُمْ فِي أَسْفَلِ دَرْكٍ مِنَ الْجَحِيمِ أَشْهَدُ أَنَّ هَذَا سَابِقٌ لَكُمْ فِيمَا مَضَى وَ جَارٍ لَكُمْ فِيمَا بَقِيَ وَ أَنَّ أَرْوَاحَكُمْ وَ نُورَكُمْ وَ طِينَتَكُمْ وَاحِدَةٌ طَابَتْ وَ طَهُرَتْ بَعْضُهَا مِنْ بَعْضٍ..

کسی که از شما پيروی كرد،بهشت جاى اوست و هركه با شما مخالفت ورزيد،آتش جايگاه اوست؛ هركه منكر شما شد كافر است و هر كه با شما جنگيد مشرك است؛ هر كه رد حكم شما كرد در پست‏ ترين دركات جهنم است گواهى مى‏ دهم كه اين مقام براى شما هميشه در سابق و لاحق زمان بوده و خواهد بود و نيز گواهى مى ‏دهم بر اينكه ارواح عاليه شما و نورانيت و طينت پاك شما ائمه طاهرين يكى است و آن ذوات طيب و طاهر عين يكديگرند"

افزودند: واقفیه، گروهی از شیعیان بودند که بر امامت امام موسی کاظم(ع) توقف کردند و از اعتراف به امامت امام رضا(ع) سرباز زدند. لذا اینان نتوانستند در برابر حب دنیا استقامت کنند. 

حضرت آیت الله موسوی جزایری عنوان کردند: روايت شده است كه حضرت زين العابدين عليه السّلام اين دعا را، در اين شب از اول تا آخر شب مكرّر مى خوانداللَّهُمَّ ارْزُقْنِي التَّجَافِيَ عَنْ دَارِ الْغُرُورِ وَ الْإِنَابَةَ إِلَى دَارِ الْخُلُودِ وَ الاسْتِعْدَادَ لِلْمَوْتِ قَبْلَ حُلُولِ الْفَوْتِخدايا دورى از خانه فريب، و بازگشت به خانه جاويدان، و آمادگى براى مرگ پيش از رسيدن آن را روزیام گردان.

ایشان در پایان با توجه به حب دنیا و ترس از مرگ، تاکید کردند: باید قبل از آنکه مرگ ما فرا رسد آمادگی سفر به آخرت را داشته باشیم. تا بجای ترس از مرگ بتوان شیرینی آنرا احساس کرد.

 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)