سه شنبه 23 خرداد 1396
جلسه خانواده مدرسه ولی عصر(عج) با نماینده ولی فقیه در خوزستان

خانواده های علما و فضلا باید در جامعه الگو باشند

خانواده های علما و فضلا باید در جامعه الگو باشند

 

حضرت آیت الله موسوی جزایری در جلسه با خانواده مدرسه ولی عصر (عج)، به این آیه شریفه اشاره کردند: 
( إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَى آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ إبراهيم وَآلَ عِمْرَانَ عَلَى الْعَالَمِينَ ذُرِّيَّةً بَعْضُهَا مِن بَعْضٍ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

خداوند، آدم و نوح و آل ابراهيم و آل عمران را بر جهانيان برترى داد. اينان نسلى هستند كه اول و آخرشان يكى و از يك سنخ است و خدا شنوا و دانا است‏.)
(آل عمران/۳۳-۳۴)


و در ادامه افزودند:  طبق اين آيه، بجز حضرت آدم و حضرت نوح که تنها به شخص آنان اشاره شده، ولی حضرت ابراهيم و حضرت عمران، همان گونه كه خداوند خودشان را برگزيده، آل آنان را نيز براى مقام نبوت و امامت برگزيده است.

ایشان خاطر نشان کردند: منظور از لفظ " آل" در اینجا، وجود زنی با فضیلت در آن قوم است که از دامن پاک او، خانواده ای پاک بوجود آمده است. که وجود مقدس حضرت مریم و حضرت ساره در آل عمران و آل ابراهیم فضیلت و کرامت بزرگی محسوب می شود. 

حضرت آیت الله موسوی جزایری با اشاره به آل یاسین، بیان کردند: همانطور که در قرآن کریم آمده است: 

( سَلامٌ عَلى‌ إِلْ‌ياسِينَ / إِنَّا كَذلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ / إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُؤْمِنِينَ 

سلام و درود بر الياس. ما اين گونه نيكوكاران را پاداش مى‌دهيم. همانا او از بندگان مؤمن ماست.) (صافات/۱۳۰-۱۳۲)

در این آیه، مقصود از آل یاسین، وجود خاندان پیامبر اکرم(ص) می باشد که در حدیث کساء محوریت آل یاسین، وجود حضرت فاطمه زهرا(س) ذکر شده است. 

نماینده ولی فقیه در خوزستان، اذعان داشتند: عالم دینی، کسی است که مردم به او اقتدا میکنند و برای جامعه الگوست. لذا از همسران ایشان نیز انتظار میرود که از لحاظ علمی و اخلاقی برای دیگران الگو باشند. 

ایشان با تاکید بر مسئولیت خانواده های علما، خاطر نشان کردند : خانواده های علما و فضلا باید در جامعه الگو باشند.

حضرت آیت الله موسوی جزایری تاکید کردند: در زمينه روابط زن و مرد در قرآن آمده: «وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ»، منظور از «معروف»، به معناى شناخته شده است و مقصود از آن، كار نيك بر اساس فطرت است. اینکه زنان در خانواده مایه آرامش باشند و مردان نیز به خانواده خود خدمت کنند. و  زن و مرد با یکدیگر معاشرت اسلامی داشته باشند بطوریکه بر خانواده تاثیر سازنده بگذارند.

 

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه حضرت آيت الله سید محمد علی موسوی جزایری (مد‌ظله‌العالی)